Domovská stránka » Palmový olej » Palmový olej a účinky na zdraví

Palmový olej a účinky na zdraví

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

V tomto článku se podíváme na palmový olej a účinky na zdraví. Honba za ziskem je bohužel vidět velmi často více než cokoliv jiného. To je ostatně také případ palmového oleje, který se v hojné míře pěstuje na půdě deštného lesa, který drastickými zásahy do ekosystému v plamenech ustupuje plantážím palmy olejné. To vše při nečinnosti úřadů zejména v Indonésii a Malajsii. V současné době se palmový olej používá v ohromném množství potravinářských výrobků. Proč? Samozřejmě protože je levný.

Palmový olej a účinky na zdraví

Palmový olej a účinky na zdraví

Proč je ale palmový olej potenciální hrozbou pro vaše zdraví? Pro lidské tělo jsou nezbytné esenciální nenasycené mastné kyseliny, které si naše tělo neumí vyrobit, a tak je musíme přijímat v jídle. Jsou velkým dílem obsaženy v rostlinných olejích. Výjimkou je však právě olej palmový, který naopak obsahuje velký podíl nasycených mastných kyselin. Díky tomu umí nahradit ztužené tuky, čehož výrobci i s ohledem na jeho cenu rádi využívají pro dosažení určité struktury výrobků, ale našemu zdraví tím nepomáhají. Pro srovnání se podívejte, jaký je rozdíl v obsahu nasycených mastných kyselin ve 100 gramech palmového a pak řepkového oleje:

  • Palmový olej – 49 gramů
  • Řepkový olej – 7 gramů
Palmový olej a účinky na zdraví

Rozdíl je zcela zřejmý a dramatický. Přitom nadměrný příjem nasycených mastných kyselin může stát za rozvojem civilizačních chorob. Vhodným kandidátem je třeba zvýšené riziko akutní srdeční příhody, tedy infarktu, či zvýšené riziko nadváhy a obezity. Bylo taktéž zjištěno, že palmový olej způsobuje zvýšení hladiny malých LDL částic s vysokou hustotou v krvi, tedy ten druh cholesterolu, který je spojován s onemocněním srdce.

Palmový olej zaplavil trh

V současnosti je opravdu velkým problémem skutečnost, že palmový olej je v tak velkém množství výrobků, že když tyto produkty vyřadíte ze svého nákupního seznamu, ať už kvůli svému zdraví nebo ve jménu ochrany deštných lesů, váš výběr v regálech obchodů se značně omezí. Najdete jej typicky v bramborových lupíncích, sušenkách, margarínech, čokoládě, majonézách, a dokonce může být i v pečivu. Nacházet se může také v kosmetických přípravcích.

Palmový olej a účinky na zdraví

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář