Domovská stránka » Palmový olej » Palmový olej: Nejčastější otázky a odpovědi

Palmový olej: Nejčastější otázky a odpovědi

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Kolem pojmu palmový olej stále existuje spousta otázek a tak jsem se na ně pokusil najít odpovědi. Je to pojem, který budí hodně emocí. V potravinách nahradil dříve používané stužené tuky. Myslím si, že existuje řešení problémů, které se točí okolo palmového oleje, jen je třeba trochu dobré vůle. Více jsem to rozvedl v tomto článku.

palmový olej

Kde a proč se používá?

Palmový olej se používá nejvíce v potravinářství, přidává se do mýdel, čistících prostředků nebo kosmetiky. A navíc je i jednou ze složek při výrobě biopaliv. Využívá se hlavně pro výrobu sladkostí jako jsou sušenky, čokolády, zmrzliny nebo čokoládové krémy. Stejně tak se používá k výrobě slaných věcí, jako jsou brambůrky nebo jiné krekry.

Z čeho se palmový olej získává?

Palmový olej se získává z palmy olejné. Mezi hlavní složky patří kyselina palmitová a kyselina olejová. Dále je to vitamín E a přírodní karoteny.

palmový olej

Je bezpečné konzumovat palmový olej?

Hlavní nebezpečí palmového oleje se nazývá nasycené mastné kyseliny. Běžne se ve 100 gramech řepkového oleje vyskytuje 7 gramů nasycených mastných kyselin. V palmovém oleji je to ale 49 gramů. A to má za následek ucpávání cév, což zase vede k infarktu nebo ke kornatění tepen.

Jak zjistím, že jej potravina obsahuje?

Vždy najdete tuto informaci na obale daného výrobku. U olejů a tuků „rostlinného původu“ je povinné doplnění konkrétního druhu; tedy v případě oleje z palmy olejné a všech jeho frakcí je uvedena složka „palmový olej“ nebo „palmojádrový tuk“. 

Kde všude jej najdeme?

Rama, Perla, Hera, Zlatá Haná, Nutella, Snickers, Mars, Kofila, Kaštany, Milky Way, Fidorka, Banány v čokoládě, Tatranky, BeBe sušenky, arašídové křupky, Tuc mini s mákem, Cini Minis, Nesquick křupinky, müsli tyčinky, Svačinka od Hamé, mýdlo Fresh Touch od Dove, sprchový gel Fa Nature and Care, zubní pasty Daily Signal White a Odol a stovky dalších produktů.

Lze palmový olej nahradit jinak?

Samozřejmě to jde, máme další oleje jako je např. sójový, slunečnicový, atd. Problémem je, že palmový olej je nejlevnější na výrobu. Nic levnějšího zatím není.

Je nutné vypalovat kvůli němu deštné pralesy?

Nutné to není, ale je to levná varianta. Alternativou je pěstovat palmu olejnou na místech, kde prales neroste. Stane se to ale? Líbí se mi článek na webu České televize, kde se zamýšlí na jeho zákazem

palmový olej

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář