Domovská stránka » Ekologická domácnost » Úsporný perlátor šetří vaši peněženku i životní prostředí

Úsporný perlátor šetří vaši peněženku i životní prostředí

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Co je to perlátor a jaké má benefity? To se dozvíte v tomto článku. V současné době je v přírodě a všude kolem nás obrovským problémem sucho. Je to třeba také jedna z příčin kůrovcové kalamity v Česku. Velké sucho zkrátka oslabuje stromy a činí je zranitelnějším. Suchem trpí také zvířata a koneckonců i my lidé, zejména pokud tedy nesnášíte velmi vysoké teploty. Léta jsou zkrátka stále teplejší a jaro dnes už prakticky neexistuje. Velkým tématem tak celosvětově je také spotřeba vody.

Řešení nabízí jednoduchý úsporný perlátor

Pokud tedy šetříme vodou, tak samozřejmě nešetříme pouze vlastní peněženku, ale právě také přírodu. S vodou zkrátka není dobré plýtvat, protože vodní zdroje jsou jedním z nejcennějších pokladů na Zemi. Ušetřit nemalé množství vody vám přitom může snadno pomoci naprosto jednoduchý úsporný perlátor. Jednoduše se namontuje na vodovodní baterii a díky provzdušnění je schopen regulovat průtok vody baterií i o více než polovinu. Vy to přitom nijak nepocítíte na komfortu mytí rukou. Úsporný perlátor redukuje průtok cca na 6 litrů za minutu. Klasická vodovodní baterie s běžným perlátorem přitom umí odpustit 12 až 15 litrů vody za stejný časový úsek.

perlátor

A takový průtok, to je opravdu hodně. Rozhodně tedy stojí za to o úsporném perlátoru přemýšlet. Nejste-li si jisti, zda už úsporný perlátor nemáte, můžete si jednoduše otestovat průtok vaší baterie pomocí měrky průtoku. Tak zjistíte, jestli je vaše baterie úsporná nebo nikoliv.

Namontujete jej snadno, ale rozhodující je typ závitu

Zásadní kritériem výběru je systém uchycení perlátoru na baterii. Vaší baterii tedy musíte před nákupem prozkoumat, abyste věděli, jaký systém uchycení budete potřebovat. V zásadě existují dva typy, které se liší závitem. Jedná se o:

  • Vnější závit M24x1
  • Vnitřní závit M22x1

Rozdíly poznáte naprosto jednoduše, stačí se podívat buď na stávající perlátor, zda má závit zevnitř nebo z vnější strany, a pokud perlátor vůbec nemáte, tak se podívat na závit na vyústění baterie. Samotná montáž perlátoru je velmi jednoduchá a opravdu jej zvládne úplně každý, protože se jedná o pouhé zašroubování závitu.

Perlátor a jak jej vybrat?

Druhým nejdůležitějším kritériem je jednoznačně také průměr vaší vodovodní baterie. Drtivá většina vodovodních baterií využívá standartních rozměrů, které představuje průměr 24 mm. Může se však stát, že máte atypickou baterii, která je o něco užší. Zde se pak využívá zpravidla průměru 18 mm a jedná se tedy o typ M18x1.

Zádrhel je v tom, že pokud chcete úsporný perlátor, tak na užší závity se nevyrábí. Seženete jej tak pouze na standardní rozměr. U užší baterie se budete muset spokojit se standardem, který dodal výrobce vodovodní baterie.

perlátor

Typické rozdíly mezi úspornými perlátory

Na trhu existuje velké množství výrobců. Drtivá většina výrobků je však bohužel z Číny, což příliš nesedí našemu ekologickému myšlení. Všichni ostatně víme mnohé o etice výroby produktů v Číně. Naštěstí je ale pár případů, které se buď vyrábějí v některé z jiných asijských zemí, a dokonce lze zakoupit i perlátory, které byly vyrobeny v Česku, a tím myslíme opravdu vyrobeny. Jedná se o perlátory Watersavers.

Pokud pomineme technickou stránku věci, tak se jednotlivé výrobky mohou od sebe lišit zejména cenou, již zmíněným místem výroby a také zárukou. Jedním z hlavních rozdílů je ale rozsah regulace průtoku vody. Ten se zpravidla reguluje dvěma způsoby:

  • Výměnou těsnění
  • Závitem na perlátoru

Zajímat by vás mohly také perlátory, které mají výkyvnou trysku. To je praktická věc, která se může hodit zejména v kuchyni. Můžete tak jednoduše změnit směr průtoku vody a není potřeba otáčet celou baterií.

Výborný článek o perlátorech je také na blogu Econey a přečíst si jej můžete zde.

econea eshop

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář