Domovská stránka » Třídění odpadu » PET lahve s PVC fólií jsou pro třídírny odpadu problém

PET lahve s PVC fólií jsou pro třídírny odpadu problém

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Až osm z deseti PET lahví se v Česku vytřídí. To je v rámci spotřebitelů v Evropské unii opravdu vynikající číslo. Vytříděné lahve však mohou skončit snadno rovnou na skládce, a to kvůli obyčejné smršťovací fólii z PVC, kterou je někteří výrobci opatřují. Zpravidla je na fólii natištěna nějaká barevná a veselá grafika, která slouží zejména pro zaujetí dětí. PET lahve s pitím pro děti mají ostatně takové fólie skoro všechny.

Problém etikety z PVC fólie

Uvedené fólie lze ale kromě PET lahví s pitím nalézt třeba na mnohých čistících prostředcích. Problematické jsou hned v několika rovinách:

  • Lidé nevědí, že ji mají sundat
  • Pokud ano, sundat jde obtížně
  • Třídící linky neumějí fólii oddělit

Většina lidí opravdu neví, že daná PVC fólie do plastu nepatří. Možná jste o tom dosud netušili ani vy. Problém je totiž v tom, že obsahuje chlor, což by při recyklaci plastů působilo korozi energetického zařízení.

Pokud se takové láhev dostane na třídící linku, ta si s ní neporadí. Automatické systémy na to nemají mechanismy a ručně to také nikdo nedělá, protože se nedají snadno sundat a v daném časovém rozmezí je to pro pracovníky u pásu nemožné.

pet lahve

Výrobci hledají řešení pro PET lahve

Vzhledem k tomu, že se záležitost poměrně medializovala, tak ani postoj výrobců k tomu není zcela lhostejný. Někteří hovoří o tom, že by se PVC fólie dala nahradit polyethylentereftalátem, tedy stejným materiálem, ze kterého je samotná lahev. Jiní opatřují fólie perforací, která umožní její snadné odstranění. Perforace však pochopitelně bude mít menší dopad u lidí, kteří nevědí, že fólie do plastů nepatří. Většina výrobců tak spíše testuje nové materiály, aby lahve byly zcela recyklovatelné i s etiketou a třídírny odpadu je nemusely vyvážet na skládky.

Proč vůbec mohly takové obaly vzniknout? Současná legislativa špatně recyklovatelný obal totiž nijak neznevýhodňuje. To má změnit zákon, který bude vycházet z nové evropské směrnice o jednorázových obalech.

Moje doporučení

PET lahve vůbec nekupujte. Kupte si místo toho skleněnou láhev na vodu, např. Retap od Econea. Ušetříte si tak starosti a ulevíte přírodě.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář