Až osm z deseti PET lahví se v Česku vytřídí. To je v rámci spotřebitelů v Evropské unii opravdu vynikající číslo. Vytříděné lahve však mohou skončit snadno rovnou na skládce, a to kvůli obyčejné smršťovací fólii z PVC, kterou je někteří výrobci opatřují. Zpravidla je na fólii natištěna nějaká barevná a veselá grafika, která slouží zejména pro zaujetí dětí. PET lahve s pitím pro děti mají ostatně takové fólie skoro všechny.
Obsah článku
Problém etikety z PVC fólie
Uvedené fólie lze ale kromě PET lahví s pitím nalézt třeba na mnohých čistících prostředcích. Problematické jsou hned v několika rovinách:
- Lidé nevědí, že ji mají sundat
- Pokud ano, sundat jde obtížně
- Třídící linky neumějí fólii oddělit
Většina lidí opravdu neví, že daná PVC fólie do plastu nepatří. Možná jste o tom dosud netušili ani vy. Problém je totiž v tom, že obsahuje chlor, což by při recyklaci plastů působilo korozi energetického zařízení.
Pokud se takové láhev dostane na třídící linku, ta si s ní neporadí. Automatické systémy na to nemají mechanismy a ručně to také nikdo nedělá, protože se nedají snadno sundat a v daném časovém rozmezí je to pro pracovníky u pásu nemožné.

Výrobci hledají řešení pro PET lahve
Vzhledem k tomu, že se záležitost poměrně medializovala, tak ani postoj výrobců k tomu není zcela lhostejný. Někteří hovoří o tom, že by se PVC fólie dala nahradit polyethylentereftalátem, tedy stejným materiálem, ze kterého je samotná lahev. Jiní opatřují fólie perforací, která umožní její snadné odstranění. Perforace však pochopitelně bude mít menší dopad u lidí, kteří nevědí, že fólie do plastů nepatří. Většina výrobců tak spíše testuje nové materiály, aby lahve byly zcela recyklovatelné i s etiketou a třídírny odpadu je nemusely vyvážet na skládky.
Proč vůbec mohly takové obaly vzniknout? Současná legislativa špatně recyklovatelný obal totiž nijak neznevýhodňuje. To má změnit zákon, který bude vycházet z nové evropské směrnice o jednorázových obalech.
Moje doporučení
PET lahve vůbec nekupujte. Kupte si místo toho skleněnou láhev na vodu, např. Retap od Econea. Ušetříte si tak starosti a ulevíte přírodě.
Co můžete dělat pro ochranu planety vy?
Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:
- Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
- Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
- Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
- Na vodu používejte eko skleněnou láhev
- Kupte si knihu Domácnost bez odpadu