Domovská stránka » Ekologická domácnost » Přírodní prášek do myčky? Myjte nádobí ekologicky

Přírodní prášek do myčky? Myjte nádobí ekologicky

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Mytí nádobí v myčce je běžnou součástí moderní domácnosti. Myčka nádobí nám šetří spoustu času, a také je úsporná z pohledu spotřeby vody. Protože však myčka nemyje nádobí přímo mechanicky, tak aby se odstranily všechny nečistoty, jsou prášky do myčky poměrně agresivní. Donedávna mohly obsahovat také fosfáty, což už je naštěstí díky nařízení EU ale minulost. Pojďme se podívat na to, jak používat přírodní prášek do myčky.

Ekologické alternativy prášku do myčky

Pokud používáte konvenční prášek do myčky, můžete zkusit snížit dávkování. Pokud nemáte extrémně špinavé nádobí a hodně tvrdou vodu, tak se nemusíte bát, že by nádobí zůstalo špinavé. K mytí nádobí v myčce lze ale přistoupit ještě mnohem ekologičtěji. Běžné prášky a tablety totiž obsahují:

  • Enzymy a tenzidy
  • Odstraňovače skvrn na bázi chlóru
přírodní prášek do myčky

Existují ale vyloženě přírodní produkty, které nic z toho nemají, přesto dokáží vaše nádobí umýt kvalitně také. Produkty na přírodní bázi zakoupíte v prodejnách s ekologickou drogerií, najdete je také na e-shopech, které se zaměřují na ekologický životní styl.

Co obsahuje ekologický přírodní prášek do myčky?

Složení může být různé, ale vždy je nezávadné životnímu prostředí. Nejčastěji se zde objevují silikáty, jejichž zásaditost umí zajistit rozpustnost tuků ulpělého na nádobí. Podobně pomáhají odstranit přischlé zbytky jídla. Obsahují obvykle také sodu, která rovněž pomáhá procesům odstraňujícím mastnotu. Další obvyklou složkou je citrát, který chrání myčku nádobí před usazeninami vápníku tím, že jej váže v mycí vodě.

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků při použití ekologického prášku do myčky, je potřeba dle tvrdosti vody doplňovat sůl a rovněž zajistit správné dávkování leštidla. Na extrémně znečištěné nádobí je dobré přidat do myčky lžíci kyseliny citronové. Doplnit ji můžete také jedlou sodou, která se rovněž postará o neutralizaci pachů v myčce.

Mnoho výrobků také najdete v ekologickém e-shopu Econea.cz. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

přírodní prášek do myčky

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář