Domovská stránka » Zero waste » Hromadíme zážitky, ne odpady. Proč dává smysl zero waste?
smysl zero waste

Hromadíme zážitky, ne odpady. Proč dává smysl zero waste?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Dnes se podíváme na téma zero waste z trošku jiného úhlu pohledu. Podíváme se na to, jestli dává smysl zero waste.

Znáte to, máte po pracovním týdnu blbou náladu, naštval vás šéf, štvou vás kolegové, prostě typický pracovní týden průměrného Čecha. Jak si náladu spravíte? Co třeba takhle koupit si něco na sebe? O víkendu to přece můžete pořádně roztočit, prošmejdit všechny možné butiky, které vás napadnou a nakoupit si… ohromná kvanta dalších zbytečností.

Měníme svůj postoj k životu

A protože šatník praská ve švech, tak něco vyhodíme. Nový svetr budete mít na sobě sice stejně jen jednou, jako ten minulý, ale na to teď nemyslíte. Spravili jste si náladu nákupy a máte velkou radost. Ale z čeho vlastně? Ze záplavy dalších věcí, ze kterých vám radost odezní během několika dní? Zkuste si uvědomit, kolik takový nákup na blbou náladu vyprodukoval zbytečné ekologické zátěže. A přitom úplně nesmyslně. Život bez odpadů, tedy životní styl zero waste, ale nutně neznamená odpírat si. Znamená pouze přemýšlet, než po něčem sáhnete v regálu obchodu.

Především, radostí v životě každého z nás, která má opravdovou dlouhotrvající hodnotu, není nakupování zbytečností, které reálně nepotřebujeme ani nevyužijeme. Zážitky jsou čas společně strávený s přáteli, jsou to činy, které nás zahřejí u srdce. Činy, ze kterých budeme mít dobrý pocit. Ten můžete mít i z toho, že zlepšujete životní prostředí okolo vás, děláte svět lepším místem. A v tom vám mohou pomoci právě myšlenky zero waste.

Učíme se nakupovat zodpovědně

Není to o tom, změnit se ze dne na den. Je to o schopnosti se zlepšit. Stav životního prostředí, ve kterém všichni žijeme, je totiž zodpovědností každého z nás. V momentě, kdy se stávají problémy s odpady celosvětovým problémem, je potřeba ukázat firmám, že nám to vadí. Zkuste:

  • Navštívit bezobalovou prodejnu
  • Přemýšlet co a proč nakupujete
  • Dát přednost opakovatelně využitelnému zboží

Můžete začít pomalu. Cílem není se z toho zbláznit. Každým krokem ale budete blíže ideálu omezení tvorby zbytečného odpadu. Nejlepší odpad je totiž ten, který nemusel nikdy vzniknout. Přečtěte si knihu Domácnost bez odpadu a inspirujte se:) Začnete vám pak dávat mnohem větší smysl zero waste životní styl.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář