Domovská stránka » Ochrana zvířat » Proč je testování na zvířatech zbytečné?

Proč je testování na zvířatech zbytečné?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Kosmetika se v Evropské unii na zvířatech již dlouhá léta netestuje. Konkrétně od roku 2004. Od roku 2013 je pak kompletně zakázán prodej kosmetiky, která je testována na zvířatech. Přesto se však i u nás ročně využije statisíce laboratorních zvířat k testům pro farmaceutické nebo potravinářské účely. Je toto testování na zvířatech nutné? A jsou takové testy průkazné?

Testování na zvířatech versus lidská fyziologie

Jsou to otázky, které si kladou ochránci práv zvířat po celém světě. Ročně trpí pokusy 115 milionů zvířat celosvětově. Zvířata jsou někdy odchycena i ve volné přírodě, znamená to pro ně vysoký stres. Trpí nevhodným zacházením, trpí také při pokusech, což proniklo opakovaně na veřejnost tajně získanými videozáznamy.

testování na zvířatech

Firmy, které testování provádějí a požadují hovoří o jejich nutnosti pro nás, pro lidi. Aby nové produkty byly bezpečné pro člověka. Je ale opravdu nutné, aby bezpečnost pro člověka byla vykoupena utrpením milionů živých tvorů? A to při vědomí, že:

  • Výsledky testů nejsou jednoznačně aplikovatelné na člověka
  • Laboratorní podmínky nekorespondují s realitou

Protože má člověk odlišnou fyziologii, metabolismus a řadu dalších tělesných pochodů, nedá se nikdy pokus na zvířeti bezezbytku promítnout do účinků na člověka. To je asi nejzásadnější problém celého testování na zvířatech. Byly zaznamenány mnohé případy, kdy pokusy na zvířatech problém neukázaly, ale u člověka vyvolaly závažné reakce.

Testy prováděné v laboratořích jsou také realizovány v laboratorních podmínkách. Zvířata jsou expozici dané látky či třeba nemoci vystavena uměle a v krátkém čase, což neodpovídá reálnému průběhu. To opět může vést ke zkreslení nasbíraných dat.

Pokusy na zvířatech jako dobrý byznys?

Kolem testování na zvířatech probíhá samozřejmě určitý byznys. Je zde zájem firem, které testování provádějí, zájem dodavatelů vybavení, vědců i chovatelů. Je zde také určité historické stigma, které testování na zvířatech stále očekává, i když není v mnoha případech nutné.

Podle mě testování na zvířatech absolutně není nutné a uvědomují si to i některé zodpovědné společnosti, jako je např. Econea. Na svém webu píšou, že žádné jejich produkty nebyly testované na zvířatech a neobsahují suroviny živočišného původu. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

testování na zvířatech

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář