Domovská stránka » Palmový olej » Proč nekupovat výrobky obsahující palmový olej?

Proč nekupovat výrobky obsahující palmový olej?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Palma olejná, tedy rostlina, ze které se získává palmový olej, je dnes pěstována v tropickém pásmu jako kterákoliv jiná zemědělská plodina. Vysoká poptávka po levném rostlinném oleji je však nebezpečím pro tropické pralesy a biologickou diverzitu v daných oblastech. Lze se tomu bránit?

Deštné pralesy a biologická rozmanitost v ohrožení

Za oběť pěstování palmy olejné už padlo mnoho hektarů deštného pralesa v Indonésii, Africe i Jižní Americe. Že jsou úbytky ploch deštných pralesů velkým ekologickým problémem, to jistě není potřeba nijak zvlášť zdůrazňovat. Přesto se jde v daných oblastech stále na ruku těžařským firmám i agrárním společnostem, které zde hájí zájmy svého byznysu. V neposlední řadě je zde poptávka ze strany výrobců potravin, kteří na levný olej velmi dobře slyší.

Bezohlednost ve jménu peněz

Velkým problémem je způsob, jakým se palma olejná pěstuje. Zemědělská půda se totiž získává vypalováním ohromných ploch deštných pralesů, což neovlivňuje pouze lesy samotné, ale také:

  • Původní obyvatele a zvířata
  • Emise skleníkových plynů

Pěstování palmy v těchto oblastech v podstatě likviduje prostředí místním lidem, zaměstnává je na plantážích za minimální mzdu a zanechává hrozivou ekologickou spoušť. Mizí také prostředí pro zvířata, jsou známy případy zabíjení orangutanů, pro které už palmové monokultury nemohou být nikdy domovem.

Katastrofa je to také z pohledu emisí, které se při vypalování uvolňují do ovzduší. Kdo sledoval třeba cestopisy Dana Přibáně s populárními žlutými trabanty, které objely svět, tak zde v jednom díle mohl dobře vidět, jak takové vypalování pralesa vypadá. Nad celou oblastí je zastíněno slunce a pro místní obyvatele v okolí je nedýchatelno.

Pokud to tedy pro vás není velká zátěž, čtěte obaly výrobků, které kupujete. Palmový olej není ani příliš dobrý pro vaše zdraví, proto je vhodné dát přednost produktům z jiných rostlinných olejů.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář