Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Recyklace není dostatečná, říká autorka dokumentu Plastic Ocean

Recyklace není dostatečná, říká autorka dokumentu Plastic Ocean

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Jo Ruxtonová, autorka dokumentárního filmu Plastic Ocean, chtěla na problematiku plastů v oceánech upozornit už v dokumentech ze série Modrá planeta. Tento legendární seriál tehdy produkovala pro BBC a vedení tehdy bylo proti. Lidé údajně nemají zájem v dokumentu o špatné zprávy.

Právě při natáčení Modré planety tehdy dostala nápad na vlastní dokument. Pohnutkou byl konkrétně zážitek z jihu Španělska, kde se kolem místa natáčení nacházely průmyslové fóliovníky. V nich se pěstují například chutná cherry rajčátka, všem dobře známá z pultů supermarketů, ale také jiná zelenina. Během potápění v moři se pak ale štábu do nohou zamotávaly velké kusy fólií, plavajících ve vodě.

Doba plastová?

Jo Ruxtonová se vzdala zázemí bohaté BBC, a právě shánění finančních prostředků bylo na celé produkci dokumentu Plastic Ocean to nejtěžší. Bez nich by totiž film samozřejmě nemohl nikdy vzniknout. Nakonec se zrodil po šesti letech, získal 14 prestižních ocenění a David Attenborough jej označil jako jeden z nejdůležitějších dokumentů naší doby.

Všichni jsme možná už někdy slyšeli nebo viděli v dokumentech ostrovy doslova obalené do plastového odpadu, ptáky, kteří umírali na pozřené plasty a mnoho dalších výjevů. Dokument Plastic Ocean se soustřeďuje ale také na méně známé oblasti, jako je stále palčivější problém mikroplastů. Ty například pojídají velryby spolu s planktonem. Kupříkladu za rok 2017:

  • Se vyprodukovalo 315 milionů tun platů
  • Z toho 8 milionů tun si našlo cestu do oceánu

Naděje do budoucna?

Dle slov Jo Ruxtonové po shlédnutí dokumentu mnoho lidí tvrdí, že jim změnil život. Promítal se po celém světě, mimo jiné v parlamentech i na školách. Je rovněž v nabídce Netflixu. Podle dokumentaristky pouhá recyklace platů je nedostatečná. Je potřeba buď zákaz nebo daňové znevýhodnění jednorázových platových obalů.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář