Domovská stránka » Recyklace » Recyklace skla: univerzální materiál, který se dobře recykluje

Recyklace skla: univerzální materiál, který se dobře recykluje

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Dnešním tématem bude recyklace skla. Sklo je tady s námi už opravdu dlouho. Jeho využitelnost sahá až do doby 3 000 let před naším letopočtem, konkrétně do starověkého Egypta. Tehdy se z něj vyráběly především ozdobné předměty, dnes je však jeho využitelnost v moderní civilizaci prakticky nekonečná. Svou nezastupitelnou úlohu hraje v automobilovém průmyslu, ve stavebnictví, slouží jako obal pro mnoho potravin, nápojů či kosmetiky.

Kromě toho, že je sklo natolik univerzální, má také mnoho výhod, mezi které patří rozhodně šetrnost k našemu zdraví. Neuvolňuje do potravin totiž chemikálie, jako to dělají třeba PET lahve. Z pohledu ekologické stopy je skvělá jeho opakovatelná využitelnost. Nemusíme jej zkrátka ihned vyhodit.

Výborné možnosti recyklace skla a energetická úspora

Pokud už k tomu však dojde, tak je samozřejmě potřeba jej umístit do kontejneru na sklo. Kontejnery na sklo známe dvou typů, či chcete-li barev:

  • Zelený – na barevné sklo (obvykle lahve od nápojů), ale také okenní tabule
  • Bílý – čiré sklo (různé čiré sklenice, zavařovačky aj.)
recyklace skla

Zatímco výroba skla je energeticky velice náročná, tak díky recyklaci je výsledná bilance mnohem lepší. Sklo lze recyklovat mnohonásobně, aniž by utrpěly jeho kvalitativní vlastnosti. Během procesu recyklace je navíc energetická úspora mezi 50 – 74 % oproti výrobě nového skla. Samozřejmě dochází také k úspoře surovin.

Vše, co sklo připomíná, se nerecykluje

Abychom však nehatili proces recyklace skla a nepřidávali práci lidem na třídících linkách, je třeba brát v potaz, že do kontejnerů na sklo nemůžeme dát cokoliv. Nepatří zde rozhodně porcelán ani keramika, zrcadla, autoskla, nádoby od chemických látek, varná skla, laboratorní skla, výbojky, zářivky ani sklokeramika. Spousta z uvedeného je nebezpečný odpad. V těchto případech je potřeba navštívit sběrný dvůr a využít jeho služeb.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář