Domovská stránka » Recyklace » Recyklujeme v domácnosti hravou formou

Recyklujeme v domácnosti hravou formou

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

V České republice recyklujeme odpad na vysoké úrovni. Podle statistik používá kontejnery na tříděný odpad více než 72 % lidí. Horší je to však s tzv. následnou recyklací, kde se recykluje pouze 27 – 35 %, což je daleko od západních zemí Evropské unie. Jak se můžeme každá zasadit o lepší recyklaci? Podíváme se na to v tomto článku.

Vezměme si z trendu „zero waste“ aspoň něco

Odpovědí kupodivu není třídit více odpad, ale chovat se zodpovědně už při samotné možnosti vzniku odpadu. Můžeme totiž třídit jako o život, ale statistiky ČSÚ nám říkají, že tříděný odpad je pouhých 14 % všech komunálních odpadů. Zbytek tvoří běžný svoz (56 %), svoz objemného odpadu (10 %), odpad z komunálních služeb (2 %) a ostatní odpad (16 %).

Abychom tato čísla zlepšili, zkusme se každý ve vlastní domácnosti zamyslet nad tím, co můžeme udělat pro to, abychom vůbec zamezili vzniku odpadu z naší domácnosti. Domácnost bez odpadu, to je cíl trendu „zero waste“, který propaguje ve své stejnojmenné knize Bea Johnson. Bohužel jen málo z nás se asi tomuto životnímu stylu dokáže přiblížit. Na druhou stranu ale nemusíme být zcela nečinní.

Recyklujeme – Nevyhazujte, neplýtvejte, přemýšlejte

Pojďme si tedy vzít jednu z věcí, kterou ve své knize zdůrazňuje i Bea Johnson. Tou je opětovná využitelnost neboli recyklace. V domácnosti toho můžete využít také k rozvoji kreativity. A to nejen vaší, ale zapojit třeba také děti. Pojďme si něco říci o jednotlivých možných a inspirativních formách recyklace v rámci domácnosti:

  • Upcyklace
  • Downcyklace
  • Re-use

Upcyklace dosáhneme tehdy, když věc se zdánlivě nízkou hodnotou recyklujeme na něco, co má hodnotu vyšší. Například z prázdné vinné sklenice můžeme udělat květináč nebo svícen. Downcyklace je zase případ přeměny jedné věci na jinou, která má možná nižší hodnotu, ale je také využitelná. Například strouhanka ze starého pečiva, které byste jinak vyhodili. A nakonec re-use je opakované používání stejných věcí. Například zavařovací sklenice od okurek, která skvěle poslouží na nákupy v bezobalovém obchodě apod.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář