Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Sklo je tradiční materiál. Může srovnatelně nahradit plastová brčka?

Sklo je tradiční materiál. Může srovnatelně nahradit plastová brčka?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Lidstvo vyprodukuje ohromné množství plastu. Mnohdy neprojde procesem recyklace a končí na skládkách, hůře pak v přírodě, zejména v oceánech, kde páchá škody na ekosystému. Plastový materiál se dále rozkládá na mikroplasty, které končí v trávicím traktu živočichů. Konzumujeme je pak také my v plodech moře.

Nahrazujeme plast sklem

Plasty mají nepochybně moderní vlastnosti, které jsou ale problémem z pohledu ekologické zátěže. Proto se nabízí využití alternativních materiálů, a to i v případě široce používaných brček. Dnes známe brčka z nerezu, bambusu nebo jednorázová z papíru. Mezi nejnovější patří brčka z materiálu veskrze tradičního, a sice ze skla. Tato brčka jsou:

  • Zdravotně nezávadná
  • Opakovatelně použitelná
  • Odolná vůči teplu i mrazu
  • Estetická a stylová

Skleněná brčka pod drobnohledem

Sklo má velkou výhodu v tom, že z pohledu styku s potravinami je to jeden z nejlepších materiálů. Nic neuvolňuje do potravin, a tedy ani do nápojů. Nehrozí tak nějaká potenciální kontaminace ftaláty, nebo jinými toxickými látkami, jako je tomu u plastů. Sklo neovlivňuje chuť potravin. Skleněná brčka jsou také vysoce hygienická, jsou průhledná, takže nečistoty jsou ihned patrné. Můžete je mýt klidně v myčce.

Oproti plastům je opakovatelně použitelné a dobře recyklovatelné. Při recyklaci plastů se stává, že plastová brčka často propadnou jako drobné předměty na třídících linkách a mnohdy se do procesu recyklace ani nedostanou. Končí pak na skládkách.

Sklo odolává také rozdílům teplot. Nevadí mu horký nápoj ani uchovávání v mrazáku. Pokud pijete horký nápoj, tak oproti třeba brčkům z nerezu, nepřejímají teplotu nápoje. Proto jsou při konzumaci mnohem komfortnější.

Brčka ze skla v neposlední řadě vypadají prostě stylově. Výrobci využívají možnosti sklo opatřit zajímavými motivy a každé brčko tak může být opravdu originální. Také u nás existují firmy, které se na výrobu těchto produktů specializují, můžete tak podpořit rovněž lokální produkci.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář