Domovská stránka » Ekologická drogerie » Závadnost svíček: Znáte jejich alternativy?

Závadnost svíček: Znáte jejich alternativy?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Závadnost svíček je něco, o čem jsem v minulosti vůbec nepřemýšlel. Klasickou svíčku snad někdy použil už každý. Nejčastěji se s nimi setkáváme v období Vánoc. Tady se používají k navození pohodové vánoční atmosféry. Se svíčkami je však jeden problém. Při svém hoření uvolňují zdraví nebezpečné látky. Ty se dostávají do vzduchu, který dýcháme, v podobě sazí a může se jednat o formaldehyd, acetaldehyd, akrolein, toluen nebo benzen. Nic moc, viďte? Valná většina těchto látek má k tomu všemu schopnost se usazovat v našem těle. Jak z toho ven?

Závadnost svíček je problém, naštěstí jsou zde alternativy

Přestože nechceme tvrdit, že pobývání v prostoru s hořící svíčkou je vyloženě nebezpečné, zejména pokud svíčky nepoužíváte v nějakém velkém množství, určitě se vyplatí pouvažovat o alternativách. Příjemné útulné prostředí nám totiž nemusí navodit pouze klasická svíčka. Využít se tak dá třeba:

  • Palmový vosk
  • Včelí vosk
  • Sójový vosk
závadnost svíček

Závadnost svíček – S palmovým voskem to není tak jednoduché

Sice produkty z palmového vosku jsou pro naše zdraví mnohem lepší než klasické parafínové svíčky, nevylučují žádné zdraví škodlivé látky a ani nedýmají, je zde ovšem jiná stránka věci. To je především ekologie samotného získávání palmového vosku.

Svíčka z palmového vosku je tak možná alternativou, ale všichni ekologicky smýšlející lidé jsou už jistě dobře obeznámeni s problematikou pěstování palmy olejné. Zejména s ohledem na těžbu palmového oleje musí této rostlině ustupovat obrovské hektary deštného pralesa, a to i ilegálním vypalováním, což způsobuje vymírání živočišných druhů a narušuje ekosystém naší planety. Je to zkrátka hotová ekologická katastrofa. O to horší je skutečnost, je palma olejná do pár let zcela vyčerpá z půdy živiny, proto zde nakonec zůstane pustina.

nebezpečné látky v kosmetice

Není řečeno, že si nemůžete svíčku s palmovým voskem koupit, protože je podstatný zejména původ tohoto vosku. Zajímejte se o to, zda má certifikát RSPO. Skutečný milovník přírody však po této svíčce nesáhne, jelikož ani tento certifikát není stoprocentní zárukou, že vosk pochází z ekologicky šetrného zdroje.

Jak je na tom včelí vosk?

S včelím voskem je to tak trochu podobné, jako s voskem palmovým. I on má totiž svůj háček. Jedná se o vosk od včel, který tak může pocházet i z České republiky, což je fajn. Podobně jako palmový vosk, také on nevylučuje toxické látky a jsou mu přisuzovány i pozitivní účinky na naše zdraví.

Na druhou stranu včelí vosk je vzácná surovina. Je tak logické jeho využití zejména včelaři při péči o včelí úly. Ve svíčkách se často včelí vosk padělá. Jednoduše se do něj přimíchávají látky, které jsou podobné jako třeba parafín. Problémem tak je skutečnost, že nemusíte mít jistotu kvality svíčky z včelího vosku. Padělání se vyplatí zejména z důvodu vysoké ceny svíčky z včelího vosku. Pokud se vám však podaří najít spolehlivého dodavatele, třeba nějakého místního prodejce, tak může být alternativa ke klasickým parafínovým svíčkám pro vás na světě.

Svíčky ze sóji

Z pohledu ekologické stopy je asi nejlepším řešením svíčka že sóji. Svíčky neuvolňují téměř žádné saze, oproti parafínu se jedná o naprosté minimum, zároveň vydrží mnohem déle hořet. Neuvolňují se žádné toxické látky ani CO2. Při nákupu se však zajímejte o to, aby:

  • Svíčky nebyly z geneticky modifikované plodiny
  • Nebyly použity při pěstování pesticidy a herbicidy

Není totiž důležitý pouze samotný produkt, ale samozřejmě také to, jak tento produkt vzniknul. Sója je rostlina jako každá jiná, a taky zde si musíme dávat pozor na to, aby byla skutečně produktem ekologického zemědělství.

Zajímejte se také o skutečnost, zda se jedná o svíčky bez přidaného parafínu. Také zde se totiž může přimíchávat. Na trhu však najdete řadu ověřených produktů, které příměsi parafínu neobsahují.

Velký výběr přírodní kosmetiky najdete na webu Econea.cz, která nabízí produkty pro péči o pleť, o obličej, barvy na vlasy a mnoho jiného.

econea eshop

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář