Domovská stránka » Ochrana zvířat » Testování kosmetiky na zvířatech v EU se neděje

Testování kosmetiky na zvířatech v EU se neděje

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

V Evropské unii je zakázáno testování kosmetiky na zvířatech jako konečných produktů od roku 2004, od roku 2009 pak i testování jednotlivých složek. Prodej kosmetiky testované na zvířatech není možný od roku 2013. Přes to všechno tento problém celosvětově stále existuje. V EU také není kompletně zakázáno testování na zvířatech jako takové. Testují se stále farmaceutické přípravky, látky pro potřeby zemědělské produkce jako jsou pesticidy atd.

V EU již studovat obaly kvůli zvířatům není potřeba

Pokud se ale zaměříme na testování kosmetiky, tak takovou byste již u nás koupit neměli. Je samozřejmě otázkou, nakolik jsou podchyceny testy jednotlivých složek kosmetických přípravků, ale prostor pro určité pochybnosti může být samozřejmě vždy. Je dobré si tedy v tomto směru vybírat kosmetiku, která neobsahuje nějaké speciální nové nebo vám neznámé složky. Na druhou stranu, dnes se dostává velice do popředí:

Po běžné chemii sahá stále méně spotřebitelů. Za vznikem přísné evropské legislativy je samozřejmě také dlouholetá snaha ochránců zvířat a organizací, jako je PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).

testování kosmetiky na zvířatech

Testování kosmetiky na zvířatech v jiných zemích

Podstatné sdělení je, že vyjmeme-li Evropskou unii, tak stále asi 80 % států testuje na zvířatech také právě kosmetiku. Evropa se do boje vkládá i zde a unijní diplomacie se pokouší přesvědčit ostatní státy, aby testování kosmetiky na zvířatech bylo zakázáno.

Poslanci Evropského parlamentu Stanislav Polčák (STAN) a Kateřina Konečná (KSČM), uvádějí, že Evropská unie disponuje nástroji, které může využít jako páku na ostatní země, aby zastavily testy kosmetiky na zvířatech. Vyjednávací síla zde tkví v tom, že takovým výrobcům může být zcela zakázán vstup na evropský trh, který stále tvoří významné světové odbytiště.

Podle mě testování na zvířatech absolutně není nutné a uvědomují si to i některé zodpovědné společnosti, jako je např. Econea. Na svém webu píšou, že žádné jejich produkty nebyly testované na zvířatech a neobsahují suroviny živočišného původu. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

testování kosmetiky na zvířatech

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář