Domovská stránka » Ekologická domácnost » Trápí vás, že vaše okolí nežije ekologicky? Pár rad, jak zahnat chmury

Trápí vás, že vaše okolí nežije ekologicky? Pár rad, jak zahnat chmury

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Co dělat s tím, když vaš okolí nežije ekologicky? Ekologie, zodpovědné myšlení, zdravý životní styl, udržitelný život, ať už tomu říkáme, jak chceme, denně vidíme kolem nás, že většina lidí se těmito myšlenkami rozhodně neřídí. Však si třeba spočítejte, kolik cestou do práce potkáte aut, která jsou obsazena obvykle pouze řidičem. Spočítejte si, kolik plastů se asi tak nevytřídí, protože je vaši sousedé házejí do směsného odpadu. A těch zbytečných plastů na jedno použití kolem nás, jako jsou kelímky nebo brčka.

okolí nežije ekologicky

Okolí nežije ekologicky – Lhostejnost okolí a ztráta iluzí

Také si někdy říkáte, proč se vlastně dále snažit? Když zřejmě na jednoho člověka, který se chová odpovědně, připadá celá horda dalších, kteří se chovají stylem „po nás potopa“? Existuje a bohužel asi bude existovat stále velké množství lidí, pro které je přednější především vlastní pohodlnost. Nezajímá je nic, dokud nemají ze svého konání okamžitý prospěch a jejich pohled na svět je čistě sobecký.

Dobře vám rozumíme. Toto vše je velmi demotivující a může to odradit leckoho, komu není jedno v čem budou žít naše děti, není mu jedno, jak to kolem nás vypadá, kdy vládnou atributy jako:

 • Nadprodukce
 • Plýtvání přírodními zdroji
 • Enormní tvorba hor odpadu

Jistě jste i vy měli v mnoha chvílích chuť vykřičet to do světa, že takhle to dál nejde. Možná jste měli chuť někomu v dobrém ukázat lepší cestu, možná jste dokonce někdy i sami už reálně sebrali odvahu a zkusili třeba poučit své kolegy v práci, jak kupříkladu neplýtvat na pracovišti. Tato snaha je však často marná a není ani nejlepším řešením, protože jen málokdo si nechá něco diktovat. Pravděpodobně si jen zhoršíte vztahy s kolegy a k ničemu to nepovede.

Jděte každý den svému okolí příkladem

Tou správnou cestou je naopak jít ostatním příkladem. Být vzorem toho, jak se to má dělat. Uvědomte si, že jste zkrátka průkopníci, ti to vždy mají těžké a žádné velké změny se nikdy neodehrály ze dne na den. Takto to prostě nefunguje. Věci se naopak dají do pohybu pokud:

 • Vaše činy budou inspirací ostatním
 • Budete na sebe hrdí
 • Udržíte si pozitivní myšlení
okolí nežije ekologicky

Když budete inspirací, spíše si někdo řekne, že by to mohl zkusit také tak. Když budete otcovsky poučovat, cíle nedosáhnete. Jednejte dle svého nejlepšího svědomí, žijte odpovědně k sobě i k okolí a inspirujte ostatní. Když už nic, tak přispějete svým dílem k lepšímu životnímu prostředí a můžete být na sebe také právem pyšní. Posouváte věci dopředu, jdete novým, lepším směrem.

Svět se nezmění, protože vy chcete, ale i malé krůčky mají smysl

Důležité je nenechat se strhnout lhostejností okolí. Věřit, že to, co děláte, je správné. Věřit sami v sebe. Pokud budete věřit sobě a budete věřit tomu, co děláte, uvěří vám také okolí, pro které se snadněji stanete motivující inspirací.

A i kdybyste nikoho inspirovat nedokázali, nikdy to nevzdávejte. Účel totiž není změnit všechny okolo, ale změnit hlavně vlastní postoj k životu. Ani lidé, kteří se snaží žít udržitelně, nedělají všichni vše dokonale. Stále se učí a postupnými krůčky se posouvají dále. Nehodnoťte proto své okolí jen na základě toho, co vidíte, budete šťastnější a budete mít více síly na to, co je opravdu důležité.

Obklopte se lidmi se stejnými myšlenkami

Nechejte za sebou negativní myšlenky, ubírají energii. Negativismus snižuje motivaci a sráží vás dolů. Buďte naopak pozitivní, vnímejte také to pozitivní kolem vás, to je tím, co je důležité, co vás sune dopředu.

Nevšímejte si těch, kdo na vše kašlou. Všímejte si těch, kteří jsou ve vašem snažení s vámi, jsou naladěni na stejné vlně, jednotlivci, ale také inovativní firmy. Rovněž setkání s podobně smýšlejícími lidmi i vzájemná podpora, vám pomohou zůstat nadšení pro to, co děláte.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

 1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
 2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
 3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
 4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
 5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu
Krátké shrnutí
Trápí vás, že vaše okolí nežije ekologicky?
Jméno článku
Trápí vás, že vaše okolí nežije ekologicky?
Popis
Co dělat s tím, když vaš okolí nežije ekologicky? Ekologie, zodpovědné myšlení, zdravý životní styl, udržitelný život, ať už tomu říkáme, jak chceme, denně vidíme kolem nás, že většina lidí se těmito myšlenkami rozhodně neřídí.
Autor
Vydavatel
Ecoblog.cz
Logo Ecoblog.cz

Podobné články

Zanechte komentář