Domovská stránka » Třídění odpadu » Třídění skla: Cesta skla do třídírny odpadu
Třídění skla

Třídění skla: Cesta skla do třídírny odpadu

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Dnes se podíváme na třídění skla. V Česku obecně třídíme zodpovědně. Třídění odpadu je ale složitý proces. Jeho vhozením do kontejneru jeho dlouhá cesta teprve začíná. Pojďme se v tomto článku podívat na to, co se děje se sklem ze zelených a bílých kontejnerů. Možná budete překvapeni, nakolik komplexní mechanismy je nutné pro dotřídění skla použít.

Předměty, které v kontejneru na sklo nemají co dělat

Nejprve se sklo samozřejmě sváží ke zpracovatelům odpadu, kde musí projít dodatečným tříděním. Je to proto, že bohužel se mezi námi najdou i tací, kteří do kontejneru na sklo vhodí předměty, které tam opravdu nepatří. Od popelářů se tak máte možnost dozvědět, že zde nalezli třeba i jízdní kolo, dveře či starou popelnici.

To jsou případy, kdy lidé vhodí do kontejneru na sklo něco vyloženě úmyslně. K nalezení je často ale také porcelán nebo keramika, které do skla také nepatří, ale lze předpokládat, že je zde někdo vhodil z neznalosti. Na druhou stranu i toto by se dnes stávat nemělo. Je poměrně jasně na mnoha místech popsáno, co do kterého kontejneru lze vhazovat a co nikoliv. Takže když už se někdo rozhodně věnovat třídění odpadu, tak by přečtení těchto pokynů mělo být samozřejmostí.

Třídění skla

Třídění skla a separace

Třídění skla probíhá tak, že sklo v areálu třídírny nabírá bagr, následně se dostává na pás. Pracovníci u pásu odstraňují odpad, který zde nepatří. Plasty se dále třídí, ale zbytek jde na skládku. Dále se využívá:

  • Speciálního vysavače
  • Magnetu

Vysavačem se odstraňují odpadlé etikety ze sklenic a lahví, což probíhá až za třídírnou. Odstraňují se také víčka a hliníkové uzávěry, o což se postará magnet. Víčka putují do kovošrotu.

Po vytřídění střepy končí v separátorech. Zde se prosvěcují a pokud se to nepodaří, je takový kus označen za nečistotu a vzduchová tryska jej odsaje. Někdy takto mohou končit i střepy, ze kterých se nepodařilo sundat etiketu. Do zásobníků nakonec putují čisté střepy, které lze rozlišit i barevně. Pokud tedy omylem vhodíte barevné sklo do kontejneru pro čiré sklo, v zásadě to není pro třídírnu velký problém.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář