Domovská stránka » Ekologická domácnost » Uklízíme zeleně. Jak na domácnost bez zbytečné chemie

Uklízíme zeleně. Jak na domácnost bez zbytečné chemie

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

V průměrné domácnosti lze najít velkou spoustu čistících prostředků všeho druhu. Jistě také doma někde schraňujete plejádu lahviček, čističů a rozprašovačů s tekutinami různých barev. Je ale opravdu nutné mít v domácnosti tolik chemie? Vždyť na spoustu nečistot vám postačí obyčejná voda s octem. Pokud vám vadí zápach octa, je možno jej přebít citronovou šťávou. Nemusíte přitom mačkat čerstvý citron. Postačí si udělat octový nálev s citronovými slupkami. Pak můžeme říci, že uklízíme zeleně.

Přemýšlíme ekologicky v kuchyni i v koupelně

Výše zmíněný čistě přírodní prostředek využijete samozřejmě na libovolný úklid. Je dobrý na podlahy, okna, umí nahradit aviváž. Můžete díky němu spolu s horkou vodou zprůchodnit ucpaný odpad. Lze s ním dokonce umývat nádobí.

Ale co třeba takové mytí nádobí v myčce? Mnoho z nás si to už neumí bez myčky představit. A není nutno myčku zatracovat. Moderní myčka nádobí totiž dokáže ušetřit třeba spoustu vody, které by při ručním mytí protekly do dřezu. Čistící prostředky do myček dnes už také neobsahují fosfáty, což vyplývá z nařízení EU. Prášky a tablety do myček ale mnohdy agresivně odmašťují. Celá tableta nebo plný zásobník prášku jsou tak často zbytečnost. Zkuste dát přednost práškové formě a sypejte prášek střídměji.

uklízíme zeleně

Dávkování je obecně problém, ať už u prášku do myčky, nebo u pracího prostředku na prádlo. Výrobce totiž počítá s nejhorším možným scénářem, což je:

  • Vysoké znečištění
  • Tvrdá voda

Pokud však máte jen málo znečištěné nádobí nebo prádlo, není nutné dávat prášku tolik. To samé platí pro případy, kdy máte měkkou vodu. Proto je dobré se na tvrdost vody informovat u vašich vodáren. Můžete si samozřejmě také udělat vlastní rozbor.

Uklízíme zeleně – Utíráme bez chemie

Úklid všech možných ploch v domácnosti můžete provádět zcela bez chemických prostředků, a přesto budou zářit. Jak je to možné? Odpovědí jsou utěrky z mikrovláken. Stačí je pouze navlhčit ve vodě a spolehlivě s nimi utřete libovolné plochy. Vyčistíte tak jak kuchyňskou linku, tak třeba citlivou obrazovku počítače.

Mnoho výrobků také najdete v ekologickém e-shopu Econea.cz. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

uklízíme zeleně

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář