Domovská stránka » Úspora energie » Úspora elektřiny: Jak na ní v domácnosti ušetřit
úspora elektřiny

Úspora elektřiny: Jak na ní v domácnosti ušetřit

by Radoslav Černý
0 komentářů

Existuje mnoho způsobů, jak šetřit v domácnosti. Jedním z nich je i úspora elektřiny. Je toho mnoho, co je v běžné moderní domácnosti na elektrickou energii. Od nezbytných věcí až po prostředky zábavy. Výdaje na elektřinu proto také nejsou nejnižší. Pokud chcete uspořit, je potřeba se zamyslet jak a s čím doma fungujete. Jak s elektrickou energií nakládáte a zda je to dostatečně úsporné.

Co můžete dělat lépe? Zkusíme se na to společně podívat na následujících řádcích. Na elektřinu je v běžné domácnosti především:

  • Osvětlení
  • Chladnička a mraznička
  • Pračka (sušička) a myčka
  • Elektrický sporák
  • Elektronika
úspora elektřiny

Úspora elektřiny: Šetříme při výměně a výběru nových spotřebičů

V případě osvětlení domácnosti se dnes hojně používá úsporné bodové LED osvětlení. Mnoho moderních interiérů využívá podhledových bodovek, které se zpravidla osazují do patice GU10. Trendem je také tzv. „náladové osvětlení“, LED pásky apod., kde si lze navolit libovolné barvy. Pokud ještě používáte staré žárovky nebo halogenové bodové osvětlení, zkuste je vyměnit za LED.

Velké spotřebiče, které označujeme pojmem bílá technika, mají dnes tzv. energetické třídy, které deklarují jejich úspornost. Nejúspornější třída je A+++ a taková chladnička nebo myčka tedy spotřebuje energie nejméně. Často jsou však spotřebiče s vyšší energetickou třídou o něco dražší.

Pokud máte elektrický sporák, tak největší úsporu získáte při vaření na indukci. Samozřejmě můžete využívat i běžných technik úspory, jako je třeba použití tlakového hrnce. Rozhodně se vyplatí hledat, kde je největší úspora elektřiny.

Zásadní úsporu hledejte ve volbě dodavatele

Než ale začnete s revizí svých elektrických spotřebičů, je třeba zmínit důležitou věc. Na trhu je dnes množství dodavatelů elektrické energie, a právě toto je jedno z míst, kde efektivně ušetříte. A můžete tady ušetřit asi nejvíce (třeba využitím aukce energií). Zatímco výměna pračky za úspornější model vás bude stát cenu nové pračky a návratnost investice je tak v řádu mnoha let, tak změna dodavatele vás oproti tomu opravdu nic nestojí.

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář