Domovská stránka » Recyklace » V Česku se hromadí odpad na skládkách. Stát recyklaci neřeší

V Česku se hromadí odpad na skládkách. Stát recyklaci neřeší

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Existuje mnoho druhů komunálního odpadu, který je opětovně využitelný. Lze tak dobře recyklovat. Většina z něj se ale nevyužije a skončí na skládce. Proč? Asi nebudete překvapeni odpovědí, že je to levnější. Například škvára, která vzniká ve spalovnách lze použít při stavbě silnic. Plast, který doma všichni poctivě vytřídíme, může sloužit pro další výrobu. Ale bohužel i ten často skončí na skládce.

Slabá podpora ze strany státu

Stát tak zatím doufá pouze v to, že zvedající poplatek ze skládkování rozeběhne také průmysl, který se zabývá recyklací odpadů. Okolo roku 2030 se plánuje rovněž kompletní zákaz skládkování odpadu. Tato doba je ale ještě opravdu daleko. Firmám zpracovávajícím plasty zatím chybí odbyt, většinu vyvážejí do zahraničí. Přitom u státních zakázek by často stačilo změnit kritéria výběru. Potom by se recyklované výrobky mohly uplatnit i u nás. Úředníci se ale ke změně kritérií často nemají, a to proto, aby si neudělali černý puntík u mnohých uchazečů.

Většina českých firem se tak zaměřuje hlavně na koncového spotřebitele. Například jedna z firem z Lázní Bohdaneč vyrábí z recyklátů terasy, zatravňovací dlažbu nebo ploty. I zde by však firmy aspoň ocenily nižší sazbu DPH. Jejich výroba je totiž náročnější než v případě klasických materiálů, kde patří dřevo nebo beton.

Pomoci recyklovat by mohl stavební průmysl

Ale nejsou to jen recyklované plasty. Již jsme hovořili o možnosti využít škváru na stavbách silnic. To je běžná praxe v řadě vyspělých zemí, jako je Dánsko, Nizozemsko nebo Německo. Využívá se zde zejména při:

  • Stavbě parkovacích ploch
  • Konstrukci liniových staveb

Bohužel i zde je stát nečinný a ilustruje to jeho přístup k celé problematice. Stavební zakázky se škvárou nepočítají, takže ta končí na skládce. S daňový zvýhodněním používání recyklátů se přitom zatím také nepočítá.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář