V České republice je dlouhodobě pozitivní vztah k třídění odpadu v domácnostech. Horší už to je s jeho opětovným využitím, kdy bohužel pro nezájem o recyklaci často končí na skládkách spolu s netříděným komunálním odpadem. Pojďme ale zpět k té veselejší stránce věci. Město Litoměřice si totiž připravilo pro své občany novinku.
Umístění kontejnerů na třídění odpadu
Tou novinkou je mapová aplikace, díky které mají občané přehled o uzavírkách ulic ve městě, trasách s bezbariérovým přístupem, parkovacích zónách nebo plánovaném blokovém čištění ulic. Tou nejdůležitější novinkou z našeho pohledu však je informace o umístění kontejnerů na tříděný odpad.
Nedozvíte se přitom jen obecnou informaci ve smyslu, že tady a tady najdete kontejnery, kde lze tříděný odpad umístit. Uvidíte také informaci o tom, jaké typy kontejnerů, na které druhy odpadu se v dané lokalitě nacházejí. Zda je to papír, sklo, kov, plast či také elektronika a textil. U jednotlivých kontejnerů se nacházejí rovněž informace o tom, co do nich lze vhodit a co nikoliv. Litoměřice nabízejí:
- 580 kontejnerů na tříděný odpad
- 190 stanovišť s barevnými kontejnery
Určitě by mnozí z nás ocenili, kdyby podobnou aplikaci nabízela také jiná města. Ostatně si sami vzpomeňte, kolikrát jste někde na neznámém místě hledali kontejnery s tříděným odpadem. A když už jste je konečně našli a zamířili k nim, tak jste zjistili, že tady nestojí zrovna ten, který právě potřebujete.
Jednoduché vyhledání nejbližšího kontejneru
Aplikace vám ale pouze suše neobrazí mapu se stanovišti s barevnými kontejnery. Můžete označit svou polohu na mapě nebo zadat konkrétní adresu a následně zvolit vzdálenost, v jakém okruhu chcete kontejnery vyhledat. Dle uvedených parametrů vám aplikace ukáže nejbližší stanoviště s kontejnery. Aplikace je dostupná na webu města.
Co můžete dělat pro ochranu planety vy?
Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:
- Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
- Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
- Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
- Na vodu používejte eko skleněnou láhev
- Kupte si knihu Domácnost bez odpadu