Domovská stránka » Zero waste » Zero waste: Zvládnete to i vy! Jen je třeba začít

Zero waste: Zvládnete to i vy! Jen je třeba začít

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Bea Johnson, zakladatelka hnutí zero waste, to bere ve své knize Domácnost bez odpadu velmi důsledně. Roční produkce odpadu její čtyřčlenné rodiny se totiž prý vejde do kabelky. Nalijme si čistého vína, to všichni asi nezvládneme. Můžeme se ale značně zlepšit. A proč byste to měli dělat? Nemusí to být nutně kvůli zapálenému zelenému myšlení. Může to být jednoduše proto, že vám není lhostejný svět okolo vás. Není vám lhostejné, v jakém prostředí žijete.

Pojďme to prostředí společně zlepšit

Už proces nakupování je pro snížení produkce odpadu klíčové. Podstatné je zbytečné obaly totiž vůbec nekupovat. Zajímá vás přece výrobek. Když si kupujete rýži, nezajímá vás igelitový obal, ale obsah. Jako první tedy přemýšlejte:

  • Co nakupujete
  • Kde to nakupujete

Pokud váš obchod neumí nabídnout nákup zboží na váhu, změňte jej. Igelitový pytlík nechceme. Po celé republice je dnes mnoho bezobalových prodejen a stále přibývají. Také mnohé klasické řetězce už dnes nabízejí možnost zakoupit aspoň určitý sortiment bez obalu. Pokud nemáte možnost nakoupit jinak než s obalem, volte bio plast nebo papírový obal. Obojí je v přírodě mnohem lépe rozložitelné.

Zero waste prodejny

Bezobalové prodejny většinou nenabízejí ovoce a zeleninu, případně pečivo. Proto pokud je nakupujete v supermarketu nebo na trhu, resp. v pekárně, vezměte si na tento sortiment své látkové pytlíky. Nemusíte tak nakupovat do mikroténových sáčků a dalších jednorázových obalů v obchodech. Celý nákup si také odneste ve vlastní tašce. Opravdu nepotřebujete kupovat igelitovou ani papírovou tašku u pokladny.

zero waste
Bea Johnson: Domácnost bez odpadu

Začněte pomalu aneb všeho moc škodí

Pokud si koupíte knihu Domácnost bez odpadu, nepropadejte dojmu, že musíte ze dne na den začít žít jako Bea Johnson. Začínejte pomalu, protože pokud to přeženete, můžete celé snažení zhatit. Začít žít podle stylu zero waste není ze dne na den, ostatně i Bea Johnson tvrdí, že cílem přiblížit se ideálu, je cesta samotná.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu
Rychlé hodnocení
Datum hodnocení
Hodnocený produkt
Zero waste a jak to zvládnout
Celkové hodnocení autora
51star1star1star1star1star
Název produktu
Zero waste

Podobné články

Zanechte komentář