Domovská stránka » Zero waste » Kuchyňské utěrky nejsou jen papírové a látkové

Kuchyňské utěrky nejsou jen papírové a látkové

by Radek
0 komentářů

Pokud jste se rozhodli žít zodpovědněji k životnímu prostředí a naskočili do vlaku jménem zero waste, je to skvělé. Každý z nás by se měl snažit přispět k lepšímu životnímu prostředí. Aspoň malými postupnými krůčky. Jedním z těchto kroků je zapomenout na papírové utěrky v kuchyni. Možná jste to už udělali a nakoupili látkové. Důležité ale také je, jaká látka je použita. Pojďme se tedy na kuchyňské utěrky podívat podrobněji.

Kuchyňské utěrky: Bambusová utěrka

Látková utěrka, jakákoliv, je rozhodně lepším řešením než papírová. Papírová je totiž jednorázová, a tak je její zátěž na životní prostředí mnohem vyšší. Látkovou utěrku můžete používat léta opakovaně. Pokud ale chcete mít pocit, že jste udělali v tomto směru nejvíce, co se udělat dalo, zvolte utěrky vyrobené z:

  • Bambusové viskózy
  • Biobavlny

Utěrka, která je vyrobena z těchto materiálů využívá obnovitelné zdroje. Jsou to zcela přírodní materiály, jsou velice jemné, materiál je vysoce savý a jsou úplně rozložitelné v přírodě. Takže tyto kuchyňské utěrky jsou skvělou volbou. Můžete jimi nahradit běžné utěrky i utěrky ze syntetických vláken. V Česku je vyrábějí také lokální výrobci. Lze tak jako bonus podpořit místní výrobu.

Kuchyňské utěrky
Sám používám e-cloth utěrku

Mikrovlákno uklízí ekologicky, ale…

Pokud jste dosud používali utěrky z mikrovláken, tak jejich výhodou z pohledu ekologie určitě je, že dokáží mýt i bez použití čistících prostředků. Stačí pouze voda. Z pohledu zero waste filozofie je však potíž v původu mikrovlákna. To je syntetické a je vyrobeno z ropy. Syntetické vlákno se samozřejmě nerozloží v přírodě.

Potenciální problém je také v tom, že mikrovlákna se z látky uvolňují. Tak se mohou dostat do vodních toků a následně do oceánu. Zde zamořují ekosystém a potravním řetězcem se dostávají do živočichů, které následně zase sami konzumujeme. Kruh se uzavírá a dostáváme se k problému mikroplastů, který je aktuálně velkým tématem. Zkusme tedy vhodnou volbou materiálů i my přispět k lepšímu životnímu prostředí.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář