Domovská stránka » Zero waste » Zero-waste: Jak se chovat bezodpadově
Zero-waste: Jak se chovat bezodpadově

Zero-waste: Jak se chovat bezodpadově

by Radoslav Černý
0 komentářů

Proč vůbec zero-waste

Zero-waste filizofii jsem “pozval” do mého života na začátku roku 2019. Proč? Postupně ve mě rostlo znechucení z toho, kolik se mi doma hromadí odpadu, při vaření a nakupování. Rozhodnul jsem se s tím něco dělat a přečetl si o tom knížku od Bey Johnson Domácnost bez odpadu. Začal jsem nakupovat s rozumem a hlavně jinak. Pojďme se na filozofii zero-waste podívat.

Znečištění oceánů

Prevence vzniku odpadu je ve filozofii zero-waste nejdůležitější. Mnoho lidí má pocit, že když budou recyklovat, tak přírodě hodně pomůžou. Co takhle ale vůbec nerecyklovat? Prostě do svého života nepouštějte věci, ze kterých vzniká odpad. Obrovské množství odpadu totiž končí v oceánech, kde jsou velkým problémem mikročástice, které nejsou skoro vidět. A všichni živočichové je pak absorbují. Včetně lidí, kteří je potom jedí, např. ryby.

zero-waste

Jak na zero-waste

Jak ale se zero-waste začít? Sám jsem začal tím, že jsem přestal kompletně kupovat vodu v plastu a koupil si skleněnou láhev na vodu od značky Retap. Taky jsem si přestal brát plastové tašky v supermarketu a koupil si plátěnou tašku od Českého západu. Supermarkety naštěstí postupně od plastových jednorázových tašek upouští, takže situace se začíná měnit. Postupně jsem také vybavil svou domácnost ekologickými výrobky, jak píšu ve svém ebooku.

Zakladatelka hnutí Bea Johnson

Její kniha Domácnost bez odpadu mi hodně změnila život. Je to taková bible celého bezodpadového hnutí. Na obálce její knihy je obrázek zavařovací sklenice. Sklenice, do které se vejde odpad celé její rodiny za 1 rok. Úžasné! 🙂

domácnost bez odpadu

Zajímavá přednáška

Narazil jsem na velice zajímavou přednášku od Petr Hanzela, kde mluví o tom, jak a proč žít bez odpadu. Zaujalo mne zde několik věcí. Např. že průměrná čtyřčlenná domácnost vyprodukuje 1,2 tuny odpadu ročně. Více jak tunu! To je váha jednoho auta. A to se nebavíme o tom, kolik odpadu pak ještě vyprodukují firmy. Určitě se na přednášku podívejte:)

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář