Domovská stránka » Zero waste » [ZKUŠENOST] zKokosu.cz: Recenze zero-waste obchodu

[ZKUŠENOST] zKokosu.cz: Recenze zero-waste obchodu

by Radek
0 komentářů

Internetový obchod zKokosu.cz mne zaujal hned, jak jsem o něm poprvé slyšel. Mám moc rád produkty z kokosu, protože si doma připravuji kokosové jogurty a kefíry.

Před tím mě ale nenapadlo, že bych krom jedlých kokosových částí mohl ve své domácnosti upotřebit i kokosové skořápky. Jsem proto moc rád, že mi zKokosu.cz otevřelo oči a já se o svou zkušenost mohu podělit s vámi.

Jaká byla moje zkušenost s první objednávkou a co vše jsem testoval? Pokračujte ve čtení…

zKokosu.cz a moje zkušenosti

Když jsem na stránky zKokosu.cz přišel poprvé, tak mne hned zaujala zmínka o zero-waste, jehož jsem velkým příznivcem. Na výběr zde jsou kokosové misky, příbory z kokosového dřeva, bambusová nebo ocelová brčka, kartáčky, houbičky na nádobí a spousta dalších eko věcí. Prostě radost pohledět:)

zKokosu.cz
Ručně psaný dopis se shrnutím objednávky zKokosu.cz

Zabrousil jsem níže a s výběrem mi hodně pomohl přehled TOP10 produktů. Z nich jsem si vybral produkty a sestavil svou první objednávku, která obsahovala tyto produkty:

Jak je vidět na obrázku výše, tak jsem spolu s objednávkou dostal i ručně psaný dopis s oslovením a na druhé straně s popisem, co moje objednávka obsahuje. To je moc originální a hlavně pozorný a milý přístup. Za tohle určitě velká pochvala:)

Pojďme se tedy podívat na produkty, které mi domů dorazily…

Kokosová miska ORIGINAL

Tato kokosová miska, která by se bez nadsázky dala označit jako unikátní kousek přírody, byla vyrobena z kokosové skořápky. Původně byla myšlena jako odpad, ale díky zakladatelům z Kokosu byla tato kokosová skořápka vybroušena, vyleštěna a natřená ručně vyráběným kokosovým olejem.

A tímto způsobem vznikají všechny jejich misky – poctivou ruční prací farmářů na Bali.

Miska ORIGINAL

Při výrobě a zpracování nebyly použité žádné chemické přísady, je tedy zdravotně nezávadná a vhodná pro přímý styk s potravinami. Každá kokosová miska je 100% přírodní produkt. Stejně tak jako má každý kokos jiný tvar, velikost a barvu, tak i každá ručně vyrobená kokosová miska jedinečná a originální.

ORIGINAL miska s pistáciemi

Velikosti těchto ORIGINAL kokosových misek se pohybují od velikosti S (výška je cca 4-7cm, šířka 8-10cm a obsah je 100-300 ml), přes velikost M (výška je cca 6-8cm, šířka je 11-13cm a obsah je 300-500 ml), až po velikost L (výška je cca 7-9cm, šířka je 13-15cm, a obsah je 500-800 ml).

V misce jsem si připravil i tuňákový salát s avokádem

Kokosová miska TINA

Stejně jako předchozí miska ORIGINAL, je TINA vyrobena 100% přírodně. Její výška je přibližně je 6-8cm, šířka je 11-13cm a obsah je 300-500 ml.

Miska TINA

Tady musím zmínit jednu velmi důležitou věc! Připravil jsem si do misky teplou kaši s ovocem a skořicí a po zhruba minutě jsem uslyšel celkem hlasité praskání. Nevěděl jsem, co to je, ale pak mi to došlo. To začala praskat moje kokosová miska! Takže velké varování – nepřipravujte v misce nic horkého, jinak praskne.

Kaše s ovocem v misce TINA

Co se týče materiálu a vlastností těchto misek, tak jsou 100% přírodní a samozřejmě znovu použitelné. Stejně tak neobsahují žádná umělá lepidla nebo laky.

Zážitek s prvním jídlem z misky je vážně originální. Měl jsem pocit, že konečně jím způsobem, který je šetrný k přírodě. Misky se snadno čistí, protože po jídle je stačí omýt vodou a jednou za čas je třeba je natřít kokosovým olejem. K tomu se ale ještě dostaneme později.

Kokosová miska JESSICA

Jessica se od předchozích dvou misek liší tím, že má lehce jiný design. A stejně jako u misek popsaných dříve, nebyly při výrobě a zpracování použité žádné chemické přísady. Je tedy zdravotně nezávadná a vhodná pro přímý styk s potravinami.

zKokosu.cz
Kokosová miska Jessica

Přibližná výška kokosové misky JESSICA M je 6-8cm, šířka je 11-13cm a přibližný obsah je 300-500 ml.

zKokosu.cz
Miska JESSICA (nalevo) a miska TINA s kokosovými příbory

Několik rad k používání kokosových misek zKokosu

 • inspiraci na přípravu pokrmů do misek najdete na blogu zKokosu
 • nedávejte misky do lednice, mikrovlnky, trouby – rády pak praskají:)
 • misky nejsou určeny ke skladování potravin – prostě jídlo snězte a pak misku umyjte
 • misky nepatří do myčky
 • jednou za 10 použití natřete misku kokosovým olejem – déle vám pak vydrží

Výroba kokosové misky svépomocí

To spíš jen tak na odlehčenou, protože úplně nepředpokládám, že si misku budete chtít vyrobit sami doma. Ale možná… kdo ví?:)

Jak vyrobit kokosovou misku svépomocí

Příbory z kokosového dřeva

Tohle pro mě byla komplet nová zkušenost. Ale musím říct, že příjemná. Je to vážně zajímavý pocit jíst s kokosovým příborem. Vyzkoušejte to:)

Kokosové vidličky a lžičky jsou ručně vyrobené ze 100% kokosového dřeva a natřené kokosovým olejem. Jsou dlouhé přibližně 16 cm.

zKokosu.cz
Příbory z kokosového dřeva

Byly vyrobeny na ostrově Bali, v Indonésii a při výrobě a zpracování nebyly použité žádné chemické přísady. Jsou tedy, stejně jako kokosové misky, zdravotně nezávadné a vhodné pro přímý styk s potravinami.

zKokosu.cz
V kombinaci s miskami se jedná o hezký designový doplněk kuchyně

Jsou hladké na dotyk, lehoučké a příjemně se drží v ruce.

Příbory jsou moc příjemné na dotek

Ocelová a bambusová brčka

Tohle je velké téma v oblasti ochrany přírody. Proč používat plastová brčka, když existují lepší alternativy? Na eshopu zKokosu jsou velmi oblíbená bambusová brčka a já se tomu vůbec nedivím.

zKokosu.cz
Bambusová a ocelová brčka

Bambusová nebo ocelová brčka jsou skvělá a ekologická alternativa k brčkům plastovým, které velice zatěžují přírodu a jsou taky nebezpečná např. pro mořské živočichy. Známé jsou problémy se želvami. Proto jsem moc rád, že je mám doma, a že vydrží mnohem více než brčka plastová.

Bambusová brčka jsou čistě přírodním produktem a po jejich použité se umývají jednoduše vodou. Po každém přibližně desátém použití se doporučuje natřít je kokosovým olejem. Čili stejná péče jako o kokosové misky:)

Navíc dodají vašim drinkům eleganci:) A nesmím zapomenout na to, že brčka můžete čistit kartáčkem na čištění, který je na eshopu také k dostání.

Přibližná délka ocelového brčka je 21,5 cm a průměr 0,5cm a neobsahuje žádné škodlivé látky, které by se uvolňovaly do nápojů. Bambusová brčka jsou vyrobena ze 100% bambusu a jsou dlouhá přibližně 20cm. Byly vyrobeny na ostrově Bali.

Kompostovatelná houbička & Pratelná houbička na nádobí

A jako poslední testované produkty jsou na řadě kompostovatelná houbička na nádobí a pratelná houbička na nádobí. Tu kompostovatelnou (na obrázku napravo) můžete mít doma až 5 měsíců a poté ji můžete nastříhat na malé kousky a vhodit do kompostu.

zKokosu.cz
Duo houbiček na nádobí od eshopu zKokosu.cz

Není ale vhodná pro domácí kompostéry. Můžete ji prát, ideálně v ekologických prášcích, protože vyrobena z juty a bio bavlny. Je příjemná v ruce a hezky myje.

Pratelnou houbičku (na obrázku nalevo) tvoří froté látka, bavlna a síťovina. Uvnitř je molitan, který se dát prát a netrhá se. Houbičky lze prát do 60 stupňů a stejně tak je lze sušit buď vyvěšením nebo v sušičce.

Velikost obou houbiček je 12×8 cm a byly obě vyrobeny v České republice. Po použití houbičku opláchněte a řádně vyždímejte. Skladujte na čistém a suchém místě. Ideální je mít dvě a po týdnu střídat.

zKokosu.cz – zhodnocení

Po čase jsem znova objevil něco nového, co mohu denně používat ve své domácnosti. Jednalo se o příjemné překvapení, které rozhodně vylepšilo můj pocit ze servírování a konzumování jídla. Tento eshop mohu s klidným svědomím doporučit, protože na něm najdete nezvyklé věci, které jsou ekologické a příjemné na používání. Běžte do toho:)

Líbilo se mi
 • originální kousky
 • žádné plastové obaly
 • eco friendly
 • kvalitní výrobky
 • obchod je přehledný
 • velice milé jednání
 • 99% hodnocení na Heuréce
Nelíbilo se mi
 • nemám, co bych vytknul:)

Internetový obchod zKokosu.cz

Zakladatelé eshopu zKokosu.cz jsou Martina a Jaro. Jak o sobě sami říkají, jsou to milovníci přírody, cestování, poznávání nových míst a lidí, dobrého jídla a vína, zábavy a dobrodružství a svého ročního čtyřnohého kámoše Akima.

Poznali se na Floridě v roce 2016. Tam odletěli nezávisle na sobě, poznali se tam a zamilovali se do sebe. Od té doby tato Slovenka a Čech spolu žili na třech kontinentech, pracovali v golfovém klubu na West Palm Beach, naběhali 25 000 kroků denně v baru u bazénu v Jižní Karolíně a potili se za sporákem na horské chatě v Alpách.

V průběhu jejich první cesty na Bali v září 2017 k nim přišla inspirace k tomu začít s vlastním podnikáním. Potkali se tam totiž s lokální ruční výrobou produktů z kokosu. A byla to prý láska na první pohled. Během pár chvil přišla myšlenka přinést kousek tohoto tropického ráje do Čech a na Slovensko. V prvé řadě se jednalo o originální, přírodní kokosové misky vyrobeny ze skutečných kokosů. Na Bali našli lokálního výrobce, se kterým vyšperkovali tyto produkty do podoby, jak je můžete vidět dnes.

Martina a Jaro, zakladatelé
Martina a Jaro – zakladatelé zKokosu.cz
Rychlé hodnocení
Datum hodnocení
Hodnocený produkt
Zero-waste obchod zKokosu.cz
Celkové hodnocení autora
51star1star1star1star1star
Název produktu
Kokosové misky
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář