Domovská stránka » Bea Johnson: Propagátorka životního stylu „zero waste“

Bea Johnson: Propagátorka životního stylu „zero waste“

by Radek
Bea Johnson: Propagátorka životního stylu „zero waste“

Žít bez odpadu není utopie. Začít však musíme sami u sebe

Myslíte si, že žít bez odpadu nelze? Že je to pouze pro alternativně smýšlející a normální člověk se s tím nevypořádá? Bea Johnson napsala celou knihu o tom, že to možné je. Můžete si díky tomu také výrazně zjednodušit život. Je jen na vás, nakolik jste otevřeni prozkoumávání nových možností, jak žít lépe a odpovědněji.

Není ten konzum tak trochu k smíchu?

Zkuste se na chvíli zamyslet nad svým způsobem života. Myslíte si, že to, co denně děláte, je jediný možný způsob? Že už není možné nic vylepšit? To by bylo bláhové, co říkáte. Naše každodenní návyky se neustále vyvíjely a to, co lidé dělali před sto lety nám dnes může připadat k smíchu. Ale co budou říkat o našich návycích lidé za sto let? Zkusme se začít chovat tak, aby jim to nebylo k smíchu také.

Zjednodušme si ranní hygienu

Vezměte si třeba takovou koupelnu. Ráno do ní přijdete a co neuděláte? V prvé řadě si samozřejmě odskočíte si na toaletu. Poté už ale následuje plejáda kosmetických výrobků všech možných druhů a použití:

 • Tekuté mýdlo na ruce
 • Sprchový gel
 • Šampon a kondicionér
 • Antibakteriální mýdlo na intimní partie

To je hned několik kosmetických přípravků, často plných chemie. Zkuste se zeptat sami sebe, není trochu zbytečné po ránu žonglovat se všemi těmi lahvičkami? Bea Johnson vám ve své knize nabízí jediné řešení. Aleppské mýdlo z olivového oleje. Je na vše výše popsané a muži jej mohou použít také při holení. To stejné platí pro dámy a holení chloupků.

bea johnson
Bea Johnson, propagátorka životního stylu zero-waste

Tím se dostáváme k tomu, že také komerční kosmetiku pro dámy lze efektivně nahradit. Ve své knize vám Bea Johnson popíše, jak si vyrábí make-up a maskaru. A je to to jediné, co si dnes doma vyrábí sama, vše ostatní kupuje v obchodech, pokud možno bez obalu. V knize vám představí tipy pro nákupy, nebudete tak muset prozkoumat každou slepou uličku, ale vše dostanete z první ruky.

A co že to vlastně znamená „zero waste“? Do češtiny se tento nový termín překládá jako život bez odpadů. Tento životní styl se ztotožňuje s názorem, že veškeré zdroje by se měly co nejlépe opětovně využít. A to do té míry, abychom jako společnost neprodukovali žádný odpad. Cílem je odbourat nutnost jejich navážení na skládky, případně nutnost likvidace ve spalovnách.

Bea Johnson: Méně odpadu. Odpovědnější život

Filosofie je založená na předpokladu běžných procesů v přírodě. Zde se totiž nesetkáme s tím, že by něco přišlo tzv. vniveč. Tak proč by to nemohli zvládat lidé? Množství odpadu produkované západní konzumní společností je přitom alarmující. Bea Johnson se dostala do povědomí jako bloggerka. Je Američankou francouzského původu a vydala praktickou knihu pro všechny, kteří chtějí žít život odpovědnější k naší planetě. Je to neuvěřitelné, ale Bea Johnson v knize popisuje, jak její čtyřčlenná rodina spolu se psem vyprodukuje směsný odpad pouze o objemu jedné zavařovací sklenice ročně. Zkuste si uvědomit, kolik toho vyhodíte do popelnice nebo do kontejneru vy sami, a to za pouhý týden.

Nekontrolovatelná spotřeba není udržitelná

Ekologická aktivistka tvrdí, že konzum není řešením. Nekontrolovatelná spotřeba není budoucnost pro naši planetu a potažmo ani pro nás samotné. Její praktický příběh ze života tak hýbe světem všech ekologicky smýšlejících, kteří se snaží styl „zero waste“ aplikovat také sami na sobě. Bea Johnson říká, že její život je nyní:

 • Jednodušší
 • Šťastnější
 • Zdravější

Za svou činnost obdržela americká bloggerka hlavní ocenění v rámci soutěže The Green Awards a stala se z ní díky tomu celosvětově známá celebrita. Účastní se konferencí, hovoří v médiích a navazuje kontakty s univerzitami či politiky. Je známá pro svou vstřícnost a otevřenost, díky které si dokáže najít cestu ke každému člověku.

bea johnson
Bea Johnson, autorka knihy Domácnost bez odpadu

Naučme se zodpovědnosti. Nic nás to nestojí, stačí projevit vůli

V přírodě vše najde své uplatnění. Vše se donekonečna recykluje a je živnou půdou pro navazující procesy. Proč by to tak nemohlo fungovat také v našem tzv. civilizovaném světě? Proč musíme každý den hrnout buldozery hromady nerozložitelného odpadu na skládky? Proč průměrná rodina vyprodukuje celé pytle směsného odpadu denně? Tyto otázky si musíme položit sami sobě, protože to jsou otázky na každého z nás.

Bea Johnson: Každodenní drobnosti

Propagátorka života bez odpadu, Bea Johnson, se pokouší ve své knize Domácnost bez odpadu nabídnout řešení také vám. Pokud si myslíte, že to pro vás není to pravé, tak zpozorněte. Bea Johnson totiž není umanutá ekologická aktivistka. Nesnaží se soudit, ale nabízí vám řešení. Je jen na vás, zda vás osloví nebo nikoliv. Nabízí vám způsoby, jak zlepšit chod vaší vlastní domácnosti a udělat ji příjemnějším místem pro život.

Není třeba se okamžitě transformovat na ekologického „blázna“, stačí začít každodenními maličkostmi. Uvědomte si, že na cestu letadlem vám stačí příruční zavazadlo. Že do vinotéky se můžete vypravit s vlastní lahví. Že váš společenský status nikdy neroste s tím, kolik luxusních věcí si zase pořídíte. Luxusu a výdobytků civilizace 21. století se přitom vzdávat nemusíte. Stačí u toho jen trochu přemýšlet. Nic víc se neočekává.

bea johnson
Bea Johnson, propagátorka životního stylu zero-waste

Každá místnost v našem domě. Třeba kuchyně

Prakticky u každé denní činnosti, kterou doma provádíte, lze dosáhnout zlepšení z pohledu odpovědnosti chování. Vezměte si třeba takovou kuchyni. Stačí několik drobností a hned vše výrazně zlepšíte. Můžete například:

 • Používat látkové utěrky místo papírových
 • Svačinu balit do krabiček nebo látkových pytlíků místo do igelitu
 • Nakupovat na trhu, kde není zelenina a vejce v obalech
 • Naučit se pít vodu z kohoutku
 • Pořídit kompostér na biologický odpad

Je toho mnoho, co můžete udělat pro zmírnění vašich dopadů na tuto planetu, a přitom vás to nemusí ani stát nic navíc. Mnohdy ušetříte, nebo si činnosti výrazně zjednodušíte. Začít se chovat odpovědně můžete postupně a sami po čase uvidíte, jaký pozitivní vliv to bude mít na váš každodenní život.

Další články o Bea Johnson zde na blogu