Domovská stránka » Kompostování

Kompostování

by Radek

Proč je kompost důležitý a k čemu je pro mne využitelný?

Kompost je jednou z možností, jakou lze zachovat přirozený koloběh v přírodě. Pokud shrabeme na podzim listí po celé zahradě a spálíme jej (což se ani nesmí), nebo jej vyhodíme do popelnice, uděláme tu nejhorší možnou věc. Půdě totiž vezmeme látky potřebné proto, aby do ní byly navraceny živiny. Ve městech jsou sice dnes běžné kontejnery na bioodpad, které má každý k dispozici, ale není to pravidlem všude a hlavně, nepomůžete tím nijak vaší zahradě. Jedním dechem ale dodáváme, že kompost je i pro ty z vás, kdo domek se zahradou nemáte.

Další články o kompotování na tomto blogu

Kompostujeme na zahradě

Listí totiž jako mnoho dalšího, patří na kompost. Patří zde také jehličí, posekaná tráva, biologický odpad z kuchyně, hnůj od skotu a koní, sláma, kůra, dřevo nebo piliny. I když lze zakoupit ke kompostování určené plastové nebo dřevěné kompostéry, tak si jej můžete také snadno vyrobit. Použít lze třeba staré palety. Většina lidí na zahradě ale kompostuje na volné hromadě, což je asi nejlevnější a nejjednodušší způsob.

Kompostujeme v domácích podmínkách

Pokud nemáte domek a zahradu, tak si venku kompost samozřejmě nevyrobíte. Můžete ale použít tzv. vermikompostér. Jde v podstatě o plastovou krabici s několika patry, kde se vysadí žížaly. Postupně přidáváme biologický odpad, který je v bytě zpravidla z kuchyně.

kompost

K čemu kompost využiji?

Pokud vás zajímá, k čemu vám veškerá námaha bude, tak v prvé řadě, není to námaha. Je to spíše ulehčení, protože nebudete z kuchyně se vším běhat do popelnice, která je pak věčně plná. Dáte to do kompostu, ať už do velkého zahradního nebo do domácího vermikompostéru. Využití má kompost pro:

  • Rekultivaci a zúrodnění půdy, zatravňování u novostaveb
  • Hnojení plodin, ovocných stromů i okrasných keřů
  • Balkonové rostliny či na terasu do květináčů a truhlíků

Jak je patrné, kompost zužitkuje jak ten, kdo má zahradu, tak ten, kdo bydlí v bytě. Ať už máte venku skleník a pěstujete zeleninu, máte okrasnou zahradu, nebo jen prostě pár květin na balkoně.

Jak můžu kompostovat? Lze to venku i doma, stačí chtít

Kompost je důležitý pro koloběh živin v půdě. Pokud z půdy jen odebíráme živiny a nic nevracíme, zhoršuje se její kvalita. Hrozí eroze a velkozemědělství toto chování podporuje rozsáhlými monokulturami. Můžete ale zlepšit situaci i vy doma na vaší zahradě. Biologický odpad je totiž v domácích podmínkách skvěle zpracovatelný a je velká škoda toho nevyužívat. Pojďme se proto podívat, jak na to, když chcete začít kompostovat.

Jaké jsou při kompostování možnosti?

V souvislosti s ekologickými trendy v mnoha ohledech, chce také stále více Čechů udělat s biologickým odpadem něco lepšího než jej pouze vyhodit do popelnice. Můžete začít dnes u vás doma. A je jedno, zda na zahradě nebo v bytě. Máte několik možností, jak začít kompostovat a jak si založit kompost:

  • Na volné hromadě
  • V kompostovacích boxech
  • Vermikompostér
  • Komunitní kompostování
kompost

Kompostujeme na zahradě i v domácnosti

První dva body jsou určeny zejména pro ty, kteří mají dům se zahradou. Ti mohou kompostovat jak na volné hromadě, tak si k tomuto účelu koupit nebo sestavit kompostér v podobě kompostovacího boxu. První varianta má výhodu v tom, že můžete kompostovat v podstatě libovolný objem materiálu, nejste omezeni rozměry kompostéru. Je to také nejjednodušší způsob, kde postačí dodržet základní pravidla kompostování. Box má zase výhodu v tom, že vše máte pěkně ohraničeno a shora dáváte bioodpad a zespoda kompostéru dvířky vybíráte hotový kompost.

Kompostovat lze ale také v domácnosti. Tady je vhodný domácí vermikompostér, který je vlastně zmenšeninou klasického kompostéru na zahradu. Odpadu je méně, zpravidla pouze z kuchyně (nemáte zahradu), proto jeho rozměry postačí. V případě komunitního kompostování se zase nejčastěji uplatňují tzv. komunitní kompostéry, které mohou být umístěny třeba na sídlišti či v jiné bytové zástavbě. Prakticky tak můžete kompostovat, ale nemusíte mít kompost přímo u sebe doma, pokud nechcete.

Jak správně založit kompost? Co do něj patří a co nikoliv?

Zejména na vesnicích, kde mají lidé hospodářská zvířata a pěstují na zahrádce ovoce a zeleninu, je běžné mít kompost. Zpravidla je to hromada na zahradě, která se občas prohrábne. Je to samozřejmě také varianta, ale není natolik efektivní jako kompostér. To je v podstatě ohrada, kterou můžeme vyrobit třeba z desek nebo palet, případně si ji koupit z plastu, pokud chceme estetičtější řešení. Zde kompost zraje mnohem lépe než na volné hromadě.

Proč si pořídit kompostér

Kompostér doma využijete v mnoha případech. Především vám sníží produkci odpadu, což se hodí za všech okolností. Jeho výhody lze shrnout takto:

  • Ušetříte za svoz odpadu
  • Nemusíte vozit trávu a listí do sběrného dvora
  • Uděláte něco pro přírodu
kompost

Zakládáme kompost. Jak to má vypadat?

Založení kompostu není složité, ale je třeba dodržet některé zásady. Jakmile jej zakoupíte, je potřeba jej postavit na zahradě na rovný terén. Musí být zajištěn kontakt s půdou, protože potřebujete, aby do něj mohly proniknout mikroorganismy, žížaly apod. Zakládací vrstva musí obsahovat větve, to proto, aby zde vznikl prostor pro vstup vzduchu. Aby bylo větrání dostatečné, je potřeba také otevřít k tomu určený ventil.

Do kompostu dávejte materiál biologického původu, který má poměr uhlíku k dusíku 25-30:1. Vypadá to složitě, ale je to vlastně jednoduché. Na 1 díl objemu zeleného čerstvého materiálu (obsahuje hodně dusíku), dejte 2-3 díly hnědého (obsahuje hodně uhlíku).

Co dát do kompostu?

Do kompostu patří posečená tráva, listí, jehličí, bio odpad z kuchyně rostlinného původu, hnůj od skotu a koní (převaha dusíku). Dále dřevo, piliny, sláma, kůra (převaha uhlíku).

Naopak zde určitě nepatří z kuchyně zbytky masa, kosti a tuky, slupky z exotického ovoce, popel nebo oddenkový plevel. Samozřejmě zde nemohou být materiály, které prošly chemickým ošetřením ani plasty, sklo, kovy či třeba časopisy.