Domovská stránka » Kompostování

Kompostování

Kompostování je jednou z možností, jakou lze zachovat přirozený koloběh v přírodě. Pokud shrabeme na podzim listí po celé zahradě a spálíme jej (což se ani nesmí), nebo jej vyhodíme do popelnice, uděláme tu nejhorší možnou věc. Půdě totiž vezmeme látky potřebné proto, aby do ní byly navraceny živiny. Ve městech jsou sice dnes běžné kontejnery na bioodpad, které má každý k dispozici, ale není to pravidlem všude a hlavně, nepomůžete tím nijak vaší zahradě. Jedním dechem ale dodáváme, že kompost je i pro ty z vás, kdo domek se zahradou nemáte.

Kompostujeme na zahradě

Listí totiž jako mnoho dalšího, patří na kompost. Patří zde také jehličí, posekaná tráva, biologický odpad z kuchyně, hnůj od skotu a koní, sláma, kůra, dřevo nebo piliny. I když lze zakoupit ke kompostování určené plastové nebo dřevěné kompostéry, tak si jej můžete také snadno vyrobit. Použít lze třeba staré palety. Většina lidí na zahradě ale kompostuje na volné hromadě, což je asi nejlevnější a nejjednodušší způsob.

Kompostujeme v domácích podmínkách

Pokud nemáte domek a zahradu, tak si venku kompost samozřejmě nevyrobíte. Můžete ale použít tzv. vermikompostér. Jde v podstatě o plastovou krabici s několika patry, kde se vysadí žížaly. Postupně přidáváme biologický odpad, který je v bytě zpravidla z kuchyně.

K čemu kompost využiji?

Pokud vás zajímá, k čemu vám veškerá námaha bude, tak v prvé řadě, není to námaha. Je to spíše ulehčení, protože nebudete z kuchyně se vším běhat do popelnice, která je pak věčně plná. Dáte to do kompostu, ať už do velkého zahradního nebo do domácího vermikompostéru. Využití má kompost pro:

  • Rekultivaci a zúrodnění půdy, zatravňování u novostaveb
  • Hnojení plodin, ovocných stromů i okrasných keřů
  • Balkonové rostliny či na terasu do květináčů a truhlíků

Kompostujeme na zahradě i v domácnosti

První dva body jsou určeny zejména pro ty, kteří mají dům se zahradou. Ti mohou kompostovat jak na volné hromadě, tak si k tomuto účelu koupit nebo sestavit kompostér v podobě kompostovacího boxu. První varianta má výhodu v tom, že můžete kompostovat v podstatě libovolný objem materiálu, nejste omezeni rozměry kompostéru. Je to také nejjednodušší způsob, kde postačí dodržet základní pravidla kompostování. Box má zase výhodu v tom, že vše máte pěkně ohraničeno a shora dáváte bioodpad a zespoda kompostéru dvířky vybíráte hotový kompost.

Kompostovat lze ale také v domácnosti. Tady je vhodný domácí vermikompostér, který je vlastně zmenšeninou klasického kompostéru na zahradu. Odpadu je méně, zpravidla pouze z kuchyně (nemáte zahradu), proto jeho rozměry postačí. V případě komunitního kompostování se zase nejčastěji uplatňují tzv. komunitní kompostéry, které mohou být umístěny třeba na sídlišti či v jiné bytové zástavbě. Prakticky tak můžete kompostovat, ale nemusíte mít kompost přímo u sebe doma, pokud nechcete.