Domovská stránka » Econea » [RECENZE] Econea: rCup kelímek a moje zkušenosti

[RECENZE] Econea: rCup kelímek a moje zkušenosti

by Radek

Začít používat rCup kelímek se mi moc nechtělo. Byl jsem k tomu vlastně “donucen” okolnostmi:)

Dlouhou dobu jsem používal ekologický kelímek na kávu od společnosti Woodway a dost jsem si na něj zvyknul. Jenže pak jsem se blogu Econey dozvěděl, že s ním není úplně všechno v pořádku.

Nechtěl jsem riskovat a tak jsem si objednal jako náhradu tento rCup kelímek.

Doufal jsem, že budu alespoň stejně tak spokojený, jako se svým původním Woodway hrnkem.

A jak to tedy dopadlo? Přečtěte si mou zkušenost.

Co je třeba vědět před koupí?

Sám jsem ekologický hrnek začal používat, protože jsem na začátku roku 2019 začal ve svém životě praktikovat zásady bezodpadové domácnosti.

Pokud je vám blízká filozofie zero-waste a nemáte rádi plýtvání, tak budete mít rCup kelímek hodně rádi. Jeho používáním zamezíte používání zbytečných jednorázových plastových či papírových kelímků na kávu nebo čaj. Sám jsem v minulosti kupoval kávu do jednorázových kelímků. Třeba i vícekrát denně, když jsem někam cestoval.

rcup kelímek

Naštěstí se našli jedinci, kterých tohle plýtvání nebylo po chuti a rozhodli se to změnit.

Na začátku všeho byla otázka: “Co můžeme dělat s použitými jednorázovými kelímky na kávu?” Právě tuto otázku v roce 2016 dostali lidé z Ashortwalk, designové společnosti z Velké Británie, která se zabývá využitím použitých a recyklovaných materiálů a vracím jim život v nové formě.

Rozhodli se vytvořit kelímek rCUP, který je vyroben z jednorázových papírových šálků, které jsou v kavárnách po celém světě používány každý den. 

Podle mě je to super myšlenka, kterou jsem se rozhodl ověřit sám na sobě a rCup kelímek jsem si objednal.

A proč vůbec používat ekologické kelímky? Vysvětlení se dozvíte ve videu níže:

Sledujte Ecoblog i na Facebooku a Instagramu

sledujte
Ecoblog
Facebook 
sledujte
Ecoblog
Instagram

rCup kelímek a první dojem

Kelímek rCup jsem si objednal na eshopu Econea. Dorazil hezky minimalinisticky zabalený. Je docela lehký a vypadá hezky. 

Musím říct, že na kelímku mě nadchla hlavně celá ta myšlenka. Vzít použité papírové kelímky a udělat z nich kelímek, který vydrží stovky použití.  


Proč se rozloučit s jednorázovými kelímky?

 1. Když jsem počítal, kolik kelímku sám za rok spotřebuji, tak jsem došel k 240 jednorázovým kelímkům za rok. A když jsem si představil, že takto na tom jsou i ostatní lidé, tak ta hora odpadu jen z kelímků je nepředstavitelná. S tím jsem musel přestat!
 2. Jeden kelímek se rozkládá až 20 let, což přírodě zrovna neprospívá. 
 3. Papírové kelímky s vnitřní vrstvou polyetylenu nelze v České republice recyklovat.
 4. I když se tváří jako "rozložitelné" nebo "recyklovatelné", ve většině případů končí stejně ve směsném odpadu a tedy na skládce nebo spalovně.
 5. V papírovém nebo plastovém kelímku vám káva nebo čaj hned vychladne, protože nemají termoregulační vlastnosti.
 6. Plast mnohdy zhoršuje chuť samotného nápoje.
 7. V některých kavárnách dostanete za vlastní kelímek slevu a zároveň je dost pravděpodobné, že v dohledné době si za ten jednorázový naopak připlatíte.

Vlastnosti a výhody rCup kelímku

Podívejte se teď zblízka na samotný rCup kelímek. Je to první opakovaně použitelný kelímek na kávu vyrobený z recyklovaných jednorázových papírových kelímků. Zatím to vypadá, že je jediný na celém světě! Zkusil jsem do nového kelímku připravit domácí kávu, kterou si pravidelně beru do města.

Starší hrnek od Woodway jsem tedy vyměnil za rCup kelímek. Proč? Důvodem je maliminová pryskyřice, jak o tom hezky Econea píše zde v tomto článku.

rcup kelímek

Nalil jsem tedy kávu z frenchpressu přímo do rCup kelímku. Narozdíl od Woodway hrnku jej v klidu můžu držet a nepálí mě ruka.

rCUP kelímek nikde neteče a udrží nápoj déle teplý nebo studený. Snadno se otevírá i zavírá jednou rukou. Také při pití z něj nemusíte srkat jednou malou dírkou. Můžete z něj totiž pít po celém obvodu.

To, jak promáčknutí vrchní strany víka funguje se můžete podívat ve videu níže:

rCUP neteče, nepálí a udržuje váš nápoj déle teplý nebo studený (u kávy je to více než hodina, u čaje ještě déle). Snadno se otevírá i zavírá jednou rukou a při pití z něj nemusíte srkat jednou malou dírkou. Můžete z něj totiž pít po celém obvodu.

Z čeho je vyrobený? Jeho vnitřní plášť je z polypropylenu a vnější plášť je z papírové drti recyklovaných kelímků. Na těsnění byl použit silikon. Celý kelímek je samozřejmě bez obsahu BPA.

rCup kelímek se vyrábí v několika barevných variantách. Jak jde vidět na obrázku níže, i růžová varianta má něco do sebe:)

rcup kelímek

Jeho ovládání je vážně super, jak si můžete přečíst na tomto obrázku.

Prostě jednou zmáčknete a můžete pít. Zmáčknete podruhé a kelímek je neprodyšně uzavřený.

Vyrobeno z použitých kelímků

V současné době není zcela možné vyrobit recyklovaný polymer, který je vhodný pro styk s potravinami. Proto je z použitých kelímků vyrobena pouze vnější vrstva rCupu, což představuje cca 40% podíl. 

Výrobce rCupu ale pracuje na tom, aby tento podíl mohl brzy navýšit. S rCup kelímkem jsou teprve v první fázi, tedy na startu!

rcup kelímek

Takže většina z kelímků rCup je vyrobena z plastu. Naštěstí si všichni velmi dobře uvědomujeme vliv, který může mít plast na životní prostředí, když je používán nezodpovědně. 

Jinak je ale plast skvělý materiál, který má v dnešní společnosti klíčovou roli. Může být mnohokrát recyklován a znovu a znovu používán. Problém nastává, když plast skončí na skládce nebo v přírodě. 

Jednorázové použití plastů je zbytečné a plast často končí jako nevyužitý odpad. Musíme tedy přejít na odolné, dlouhodobě použitelné plastové výrobky, které lze znovu a znovu recyklovat.

Co s kelímkem až doslouží?

Při správné péči vám kelímek vydrží i 10 let. Přesto se s ním ale jednou budeme muset rozloučit. Co potom s rCup kelímkem dělat?

Kelímek můžete snadno vyhodit do žlutého plastového kontejneru. Všechna recyklační zařízení akceptují a zpracovávají polypropylen, což je také důvod, proč je v rCUPu použitý.

rcup kelímek

Proč rCup kelímek používat?

Šetříme přírodu

Každý nákup kelímku rCUP představuje udržitelné řešení opakovaného využití odpadu. Vnější izolační vrstva rCUPu je totiž vyrobena z použitých jednorázových papírových kelímků na kávu či čaj.

Víte, že průměrně každý z nás spotřebuje až 350 jednorázových kelímků za rok? Představte si tu horu odpadu! Jeden takový kelímek se rozkládá až 20 let. Papírové kelímky s vnitřní vrstvou polyetylenu navíc nelze v České republice recyklovat.

S kelímkem rCUP už jednorázové kelímky nepotřebujete. Když se o něj budete dobře starat, vydrží vám nejméně 10 let a pak jej lze opět recyklovat.

rcup kelímek

Je recyklovaný i recyklovatelný

Ano, je velký rozdíl mezi recyklovatelným a recyklovaným. Jiné opakovaně použitelné kelímky jsou obvykle jen recyklovatelné, ale například silikon je recyklovatelný jen velmi obtížně. Při výrobě kelímku rCUP byly použity již použité jednorázové kelímky a přesto je i nadále plně recyklovatelný.

Jednoduché otevírání i zavírání kelímku

Díky inovativnímu designu rCUPu vám postačí jedna ruka na otevírání i zavírání. Stačí jeden stisk a kelímek se otevře, dalším stiskem se zase jednoduše zavře. Je prostě ideální, i když běháte po nákupech nebo třeba telefonujete.

Těsní naprosto skvěle

Třikrát hurá! Už žádná káva vylitá v notebooku nebo na stránkách vaší oblíbené knihy. rCUP můžete přenášet v tašce, batohu, běžet na autobus či skákat ze schodů. Neunikne ani kapka.

rcup kelímek

Lze pít po celém obvodu

Díky unikátnímu řešení pití nápoje po celém obvodu víčka si svůj nápoj vychutnáte naplno. Už žádné srkání, s rCUPem budete pít jako z klasického hrníčku.

Skvěle izolovaný

To nejlepší nakonec. rCUP můžete používat opakovaně pořád dokola a on vám garantuje, že bude dobře sloužit a teplotu vaší kávy udrží až 1 hodinu a 20 minut. V případě čaje až 1 hodinu a 40 minut.

Parametry většího kelímku:

 • Obsah: 340 ml
 • Výška: 168 mm s víčkem, 144 mm bez víčka
 • Průměr dna: 64 mm
 • Průměr víčka: 84 mm

Parametry menšího kelímku:

 • Obsah: 227 ml
 • Výška: 133 mm s víčkem, 110 mm bez víčka
 • Průměr dna: 64 mm
 • Průměr víčka: 84 mm
rcup kelímek

Jak rCup kelímek používat?

Není úplně složité kelímek používat. Jen mi ze startu dělalo problémy poznat, zda je kelímek zavřený nebo otevřený a jednou se mi i stalo, že jsem se díky tomu polil:) Pojďme si říct několik zásad:

Jak rCup otevírat a zavírat

Je to jednoduché, jedním zmáčknutím otevřete, dalším zmáčknutím zavřete. Pokud je víčko po zmáčknutí dole, je rCUP otevřený. Pokud je víčko nahoře, je kelímek zavřený a pečlivě chrání teplotu vašeho nápoje.

Pozor na rysku!

Je důležité myslet na to, že pokud do hrnku liteje kávu nebo třeba čaj, tak nesmíte přesáhnout rysku, která je kolem celého vnitřního obvodu kelímku. Já jsem to samozřejmě přelil a potom mi kafe vyteklo ven, když jsem se snažil kelímek zavřít s víkem. Takže bacha na to:)

rcup kelímek

Problém s velmi horkými nápoji

Horký nápoj nad 65°C může díky páře způsobit podtlak uvnitř kelímku. Pokud vám tedy víčko nejde otevřít zachovejte chladnou hlavu, povolte víčko mírným pootočením, aby se tlak uvnitř kelímku snížil.

Péče o rCup kelímek

Aby rCup dlouho vydržel a vy jste nemuseli kupovat brzo nový kus, tak je třeba dodržovat několik zásad.

 1. Pravidelně (ideálně po každém použití) jej vymývejte a udržujte čistý. Kelímek je vodotěsný pouze tehdy pokud jsou všechny jeho části udržovány naprosto čisté.
 2. Můžete jej bez obav mýt v myčce. Pouze vždy dohlédněte na to, aby bylo v horní části, kam běžně dáváte skleničky. Pokud jej v myčce umístíte mezi mastné nádobí, mohou na něm zůstat skvrny. Pokud k tomuto dojde, smíchejte lžičku sody a vodu a nechte v kelímku 20 minut působit. Poté důkladně opláchněte.
 3. Nikdy jej nepoužívejte v mikrovlnné troubě!

rCup kelímek - Shrnutí vlastností

Použitelnost

 rCup kelímek je velice praktický a běžně jej denně používám v autě i při cestování po světě.

Ekologie

Je vyrobený z recyklovaných papírových kelímků a plastových dílů. Po tom, co doslouží, jej lze znovu recyklovat.

Cena

Cena se na začátku může zdát vyšší, při jeho životnosti cca 10 let je to úplně v pohodě.

Celkové hodnocení : 5/5

Zkušenosti ostatních zákazníků

Předtím jsem měl Keep cup a s tím jsem nebyl tolik spokojený jako s tímto rCUPem. Víko je šroubovací, takže skvěle drží a narozdíl od Keep cupu těsní opravdu skvěle. Když se ale chcete napít, tak stačí zatlačit středovou část víka a pijete podobně jako z normálního hrnku. Jednoduché a geniální. Je to trochu o zvyk, hlavně v autě na našich úžasných silnicích to chce trochu opatrnosti, ať se nepolijete.

Po prvním vyzkoušení jsem kelímek objednala ještě jeden - jako dárek 🙂

Výborný hrnek se zavíráním na závit, opravdu z něj nic nevyteče. Příjemný do ruky, prostě super.

Výborný hrníček, kterým se odlišíte a oceníte, pokud pijete nápoje raději ve větších objemech. Pokud ale chcete používat průběžně i jako alternativu pro jednorázové kelímky, tak pozor, 340 ml je leckde volba "malá káva" 🙂 Pokud pijete kávu s mlékem, tak dbejte na propláchnutí víčka co nejdříve, jinak je složitější dostat zbytky mléka/kávy s mlékem z víčka.

Porovnání s podobnými výrobky na trhu

#První

Jococup

Jococupy jsou krásné a prvotřídně vyrobené s úctou k detailům. Udrží váš nápoj déle horký a díky silikonovému obalu i víčku vám bude pohodlný na pití i nošení.

#Druhý

Made Sustained Party kelímek

Kelímky od Made Sustained jsou vyrobené z nerezové oceli a jsou téměř nezničitelné. Vydrží vám dlouhé roky a pomohou vám snížit vyprodukovaný odpad o stovky či tisíce jednorázových kelímků.

#Třetí

Retap láhev

Ekologické skleněné lahve Retap vznikly v Dánsku s myšlenkou na plastové ostrovy v oceánech, které jsou tvořeny převážně jednorázovými PET lahvemi.

Zhodnocení testování - rCup kelímek

vycházím z mého vlastního testování v mé domácnosti

Výhody

 • skvěle těsní a nevyteče v tašce
 • ekologický - každý z nás může trochu odlehčit přírodě
 • velmi praktický
 • dá se mýt v myčce
 • nápoj i po dvou hodinách teplý
 • nespálíte se, když v něm máte horký nápoj
 • lze z něj pít po celém jeho obvodu
 • jednoduše se otevře i zavře jedním kliknutím
 • ideální velikost - skvěle padne do vestavěného držáku nápojů v autě

Nevýhody

 • ze začátku jsem měl problém rozeznat, jestli je uzávěr zavřený nebo otevřený a tak hrozí, že si jej do tašky hodíte otevřený
 • musí se opravdu dobře vymýt, jinak budete cítit předchozí nápoj

Závěrečné zhodnocení mé zkušenosti s rCup kelímkem

Našel jsem svůj další oblíbený produkt. Byl jsem nejdřív zklamaný, že musím poslat k ledu Woodway hrnek, ale to, že jsem díky tomu objevil rCup kelímek, je skvělá věc. Jako hlavní výhody vidím to, že je opravdu ekologický, nepálí mě v ruce a skvěle se z něj pije!

Eshop, kde rCup kelímek koupit?

Koupíte jej v eshopu Econea, kde si můžete vybrat z několik barevných variant a velikostí.

Informace o výrobci

Ashortwalk je rodinná firma se sídlem na pobřeží v anglickém Cornwallu, která se zabývá výrobou designových produktů s ekologickým přesahem. Lidé z Ashortwalk o své práci opravdu hodně přemýšlí a hledají způsob, jak na trh dodávat smysluplné výrobky vytvořené z recyklovaného materiálu.

Díky nim tak můžete pít z krásných a funkčních kelímků, krmit ptáky, věšet praktické květináče na dům, pěstovat bylinky a mnoho dalšího. Vše je vyrobeno z již použitých a vyhozených materiálů.

Ve firmě Ashortwalk zkrátka vzali omezení plýtvání jako výzvu a ukazují světu, že to jde!

Kdo stojí za společností Econea

Nápad založit společnost Econea vznikl v roce 2012. Byla to myšlenka na e-shop, který bude koncentrovat pečlivě a důsledně vybrané značky a produkty, které jsou skutečně šetrné k životnímu prostředí. Poprvé spatřil tento e-shop světlo světa v roce 2013. Dnes jsou jejími hlavními představiteli Pavel Milan Černý a Martin Mates. Jako investor a mentor zde působí i Martin Rozhoň, jeden z nejzkušenějších e-shoperů v Česku. Člověk, který sám vybudoval e-commerce impérium Vivantis.

Pro mě je Econea lovebrandem, kde obrovsky rád nakupuji a s radostí pak i produkty používám. Mezi nejpopulárnější produkty patří Retap láhev na vodu, rCup kelímek nebo Frusack sáčky. Velice oblíbené jsou také intimní hygienické potřeby pro ženy, v čele s menstruačními kalíšky a menstruačními kalhotkami Snuggs.

Úžasným zdrojem inspirace je i blog, kde vychází skutečně zajímavé a poctivě napsané články.

Econea slevové kupóny

Použijte slevový kupon "ECOBLOG" a dostanete slevu 150,- Kč při objednávce nad 1.500,- Kč.

Uplatnění kupónu ECOBLOG

Jakmile máte v košíku vše, co si chcete koupit, tak úplně dole na stránce je zaškrtávací okénko "Mám slevový kupón". 

Na něj klikněte...

Econea slevový kupón

Vyskočí okénko "Kód vašeho kupónu" a do něj zadejte ECOBLOG.

A klikněte na "Započítat slevu".

Obratem se vám sleva uplatní a vy zaplatíte o 150,- Kč méně!

Econea slevy

Econea má každý měsíc 15% slevu na vybranou značku produktů. Současně nabízí část svých produktů ve slevě celoročně.

Informace o aktuálních slevách jsou na této stránce.

Aktuální sleva na Econea.cz

Nejčastěji kladené otázky

Kde tento a podobné výrobky zakoupit?

Vše je k zakoupení na ekologickém eshopu Econea, který je unikátní svým přístupem a pečlivostí, se kterou vybírá ekologické a zero waste produkty.

Kde najdu aktuální slevy?

Econea má každý měsíc speciální slevy na vybrané značky. Jejich aktuální značku ve slevě najdete zde.

Jaké jsou nejprodávanější výrobky?

Mezi nejprodávanější výrobky patří produkty pro dámskou intimní hygienuekologická drogerie a přírodní dekorativní kosmetika.

Vše o nákupu na Econea.cz

Veškeré informace o nákupu na eshopu Econea.cz najdete zde.

Co s kelímkem až doslouží?

Při správné péči vám kelímek vydrží i 10 let. Přesto ten den, kdy už nebude možné jej znovu použít, přijde.

V tom případě můžete kelímek snadno vyhodit do žlutého plastového kontejneru. Všechna recyklační zařízení akceptují a zpracovávají polypropylen, což je také důvod, proč je v rCUPu použitý.

Jak se o rCUP starat, aby s vámi zůstal dlouhé roky?

Pravidelně (ideálně po každém použití) jej vymývejte a udržujte čistý. Kelímek je vodotěsný pouze tehdy pokud jsou všechny jeho části udržovány naprosto čisté.

Můžete jej bez obav mýt v myčce. Pouze vždy dohlédněte na to, aby bylo v horní části, kam běžně dáváte skleničky. Pokud jej v myčce umístíte mezi mastné nádobí, mohou na něm zůstat skvrny. Pokud k tomuto dojde, smíchejte lžičku sody a vodu a nechte v kelímku 20 minut působit. Poté důkladně opláchněte.

Nikdy jej nepoužívejte v mikrovlnné troubě!

Kde rCup kelímek koupit?

Rychlé hodnocení
Datum hodnocení
Hodnocený produkt
Ekologický kelímek
Celkové hodnocení autora
51star1star1star1star1star
Název produktu
rCup
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář