Domovská stránka » Greta Thunberg » Greta Thunberg v Davosu: Chci, abyste panikařili
greta thunberg v davosu

Greta Thunberg v Davosu: Chci, abyste panikařili

by Radoslav Černý
0 komentářů

Greta Thunberg v Davosu. Velká událost, na kterou se sjely stovky význačných lidí z celého světa. A jedna mezi nimi absolutně vyčnívala – Greta Thunberg. Přednesla před světovými vůdci a vlivnými lidmi svůj projev “Chci, abyste panikařili”.

Náš dům je v plamenech

Jsem zde, abych vám řekla, že náš dům je v plamenech. Podle IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) jsme 12 let od doby než nebude možné napravit naše chyby. Na místech jako je Davos lidé rádi vypráví úspěšné příběhy. Ale jejich finančního úspěchu dosáhli za nepředstavitelnou cenu. A ohledně klimatické změny si musíme přiznat, že jsme selhali.

Všechna politická hnutí v jejich součastné podobě selhala. A média selhala ve vytvoření širšího povědomí o tomto problému. Ale Homo Sapiens dosud neselhali. Ano, selháváme, ale stále ještě pořád je čas všechno zvrátit. Stále to můžete napravit. Stále máme vše v našich rukou.

greta thunberg v davosu

Nyní je čas mluvit jasně. Vyřešení klimatické krize je největší a nejvíce složitá výzva, které musela rasa Homo Sapiens dosud čelit. Nicméně hlavní řešení, je tak prosté, že by mu rozumělo i malé dítě. Musíme přestat s emisemi skleníkových plynů. A buď to uděláme nebo ne.

Říkáte, že nic v životě není jen černé nebo bílé. Ale to je lež. Velmi nebezpečná lež. Buď budeme předcházet oteplování atmosféry o 1.5 °C nebo ne. Buď se vyhneme aktivaci nevratné řetězové reakce, která se vymkne kontrole, nebo ne. Buď si vybereme pokračovat v civilizaci nebo ne. To je černé nebo bílé a ne jinak.

greta thunberg v davosu

Musíme změnit téměř všechno v našich současných společnostech. Čím větší je vaše uhlíková stopa , tím větší je váš morální závazek. Čím větší je vaše postavení, tím větší je vaše zodpovědnost.

Greta Thunberg v Davosu a její poselství

Dospělí stále říkají: “Dlužíme mladým lidem naději.” Ale já nechci vaši naději. Nechci, abyste doufali. Chci, abyste panikařili! Chci, abyste cítili strach, který já cítím každý den. A potom chci, abyste začali jednat. Chci, abyste jednali tak, jako byste byli v krizi. Chci, abyste jednali tak, jako by dům už hořel. Protože už se to děje!

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář