Domovská stránka » Greta Thunberg » Aktivistka Greta Thunberg a Nobelova cena za mír
Aktivistka Greta Thunberg a Nobelova cena za mír

Aktivistka Greta Thunberg a Nobelova cena za mír

by Radoslav Černý
0 komentářů

Teprve 16letá dívka s Aspergerovým syndromem již proběhla snad všemi světovými médii. Mnohde jí také byl poskytnut prostor pro její vyjádření na adresu politiků, kteří jsou dle ní nečinní v oblasti klimatických změn. Greta Thunberg také čelila útokům, že je pouze ve vleku levicových aktivistů, kteří ji zneužívají pro svůj prospěch a k šíření své ideologie. Dnes ji může čekat Nobelova cena za mír.

Od stávky k nobelovce

Stala se inspirací pro celosvětovou kampaň studentů. Tou se snaží přinutit politiky k důslednější ochraně klimatu a změnám, které by vedly ke snížení produkce skleníkových plynů. Greta Thunberg začala stávkou před švédským parlamentem a navštívila také ekonomické fórum v Davosu, kde kritizovala mnohé představitele států. Dnes se o ní mluví prakticky všude.

Na Nobelovu cenu za mír byla nominována třemi norskými poslanci Socialistické levicové strany. Důvodem jejich nominace je údajně skutečnost, že klimatická hrozba představuje největší nebezpečí budoucích celosvětových konfliktů. Právě hnutí Grety Thunberg, které oslovilo studenty po celém světě, je podle daných poslanců jejím příspěvkem k:

  • Udržení světového míru
  • Zvýšení zájmu veřejnosti v otázkách klimatu

Udělování Nobelovy ceny míru v roce 2019

Na Nobelovu cenu nejsou navrhováni pouze jednotlivci, ale také organizace. Letos bylo na Nobelovu cenu míru nominováno celkem 301 kandidátů. Je mezi nimi 223 osob a 78 institucí. Je to čtvrtý nejvyšší počet navrhovaných kandidátů v historii udělování cen. Dosud nejvíce se jich sešlo v roce 2016.

Nominace na jednotlivé ročníky pocházejí z různých oblastí. Mohou to být jak nositelé ocenění z předchozích let, tak parlamenty nebo vlády zemí nebo univerzitní profesoři. Zda má letos šanci právě mladá ekologická aktivistka se budeme muset nechat překvapit. Mediální zájem však rozhodně upoutala.

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář