Domovská stránka » Ochrana zvířat » Jak mohu zjistit, že nebyla kosmetika testovaná na zvířatech?

Jak mohu zjistit, že nebyla kosmetika testovaná na zvířatech?

by Radoslav Černý
0 komentářů

V Evropské unii není možné od roku 2013 prodávat kosmetické výrobky, které byly testovány na zvířatech. Ve světě je však situace ještě stále odlišná. Evropa opravdu není celý svět, což dokládá i skutečnost, že okolo 80 % zemí stále na zvířatech kosmetiku testuje. Velice rozšířené je testování na zvířatech v Číně. Pojďme se podívat podrobněji, jaká je kosmetika testovaná na zvířatech.

Kosmetika testovaná na zvířatech a možnost volby

Už v roce 1996 přitom vzniklo schéma pro certifikaci kosmetiky a prostředků pro domácnost. Došlo k tomu díky mezinárodní koalici na ochranu zvířat z Evropy a Severní Ameriky, která tak dává spotřebitelům možnost volby. Jedná se o tyto standardy:

  • HCS – Humane Cosmetics Standard (Humánní kosmetický standard)
  • HHPS – Humane Household Product Standard (Humánní standard prostředků pro domácnost)

Certifikáty, jak HCS, tak HHPS, na to jdou komplexně, a to tak, aby bylo zamezeno nejen možnosti testování samotným výrobcem, ale také testování některých složek jinde ve světě. Samozřejmě výrobce také nesmí testování na zvířatech zadávat třetím subjektům a pokusit se tak zbavit zodpovědnosti.

kosmetika testovaná na zvířatech

A co potravinářství a farmacie?

Ačkoliv se kosmetika netestuje na zvířatech v EU od roku 2013, tak se stále provádějí testy na zvířatech pro účely potravinářského průmyslu a farmaceutických přípravků. Zde je samozřejmě situace trochu složitější. Látky, které obsahuje kosmetika a čistící prostředky pro domácnost, jsou z pohledu nebezpečnosti pro člověka samozřejmě menší reálnou hrozbou, než látky v potravinách a lécích. Ty totiž přímo konzumujeme a jejich testování na zvířatech je stále do určité míry údajně nevyhnutelné.

Používají se na to nejčastěji laboratorní myši, ale také potkani, morčata, křečci a králíci. Ve farmaceutickém průmyslu se u nás každoročně spotřebuje pro účely testů okolo 200 – 300 tisíc laboratorních zvířat. Otázka zákazu je v tomto ohledu tak spíše stále v teoretické rovině.

Podle mě testování na zvířatech absolutně není nutné a uvědomují si to i některé zodpovědné společnosti, jako je např. Econea. Na svém webu píšou, že žádné jejich produkty nebyly testované na zvířatech a neobsahují suroviny živočišného původu. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

kosmetika testovaná na zvířatech
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář