Domovská stránka » Bez obalu » Bezobalu: Největší obchod s výrobky bez obalu v Praze

Bezobalu: Největší obchod s výrobky bez obalu v Praze

by Radek
0 komentářů

V západní Evropě se stává stále populárnější nakupování výrobků bez obalu. Zákazník si zkrátka přinese svůj vlastní obal, ideálně plátěný nebo třeba také skleněnou dózu a v obchodě který to umožňuje, si může nakoupit tzv. na váhu. Také díky neziskové organizaci Bezobalu můžete takový obchod navštívit rovněž v pražských Dejvicích. A nově také na Vinohradech a Radhošťské ulici. A jak takové nakupování probíhá?

Obaly s sebou

Pokud přijdete do takového obchodu poprvé, což je docela možné, tak si můžete přímo na místě zakoupit skleněné nádoby nebo látkové obaly. Pokud máte své vlastní, tak je u vchodu zvážíte a opatříte vytištěnou etiketou, kde je informace o váze nádoby. Díky tomu můžete následně nakupovat čistou váhu zboží. A co tento obchod nabízí? Je toho mnoho, typicky třeba:

  • Pečivo
  • Sýry
  • Zeleninu a ovoce
  • Drogerii a kosmetiku

Většinu produktů, které jsou sypké nebo tekuté, si zákazník sám nasype nebo stočí do svých dóz. Třeba u kosmetických výrobků lze ale využít také vratných kovových obalů. Ceny jsou lehce vyšší, ale je třeba si uvědomit některé skutečnosti. Kromě toho, že jde většinou o produkty biologického zemědělství z místní produkce, tak je samozřejmě vyšší také cena práce. Zkrátka strojové balení do igelitu je bohužel stále levnější. Na druhou stranu může vás těšit, že třeba právě vaše podpora takového ekologicky zodpovědného druhu nakupování, jej v budoucnu zlevní.

bezobalu

Vznik Bezobalu díky crowdfundingu

Obchod mohl vzniknout díky veřejné podpoře formou crowdfundingu, kdy se vybralo 1,2 milionu korun. V českém prostředí jde o čtvrtou nejúspěšnější sbírku tohoto typu. Nezisková organizace Bezobalu chce tento koncept nabízet licenčně a zájem již projevilo okolo 200 subjektů. Cílem pochopitelně je nabídnout co nejvíce obchodů s výrobky bez obalu, aby byly dostupné co nejširší veřejnosti. Jen tak se tento nový způsob nakupování má šanci rozšířit.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář