Domovská stránka » Zero waste » Tipy pro zero waste: 10 tipů jak začít

Tipy pro zero waste: 10 tipů jak začít

by Radoslav Černý
0 komentářů

Zero waste je životní směr, se kterým přišla Bea Johnson, autorka knihy Domácnost bez odpadu. Její knihu jsem přečetl a už při čtení jsem začal zavádět změny ve své domácnosti. V tomto článku jsem sestavil tipy pro zero waste, které jsem sám aplikoval jako první. Důležité pro mě bylo nezačínat nějakými extrémy, ale pěkně krůček po krůčku. Jedině tak je šance, že u dané změny vydržím.

Začněte říkat NE

Přestaňte do svého života zvát věci, které nepotřebujete a jen vám berou čas. U mě to byla třeba hromada knížek, které jsem ani nestíhal číst. Dnes chodím do knihovny. Nebo kupování různých maličkostí, na které pak jen sedá prach.

Zbavte si plastových láhví

Jednak voda ze skla chutná a druhak je to zdravější. Koupil jsem si Retap láhev a nemůžu si ji vynachválit. Piju z ní každý den.

tipy pro zero waste

Pořiďte si látkovou tašku na nákupy

Já jsem to udělal, protože už jsem byl zoufalý z toho, že si pořád kupuju nové a nové plastové tašky u pokladny v supermarketu. Pak jsem si pořídil látkovou tašku Český Západ.

Přestaňte nakupovat ve fastfoodech

Tohle byla moje velká neřest. Je to rychlá vyrianta a téměř bez práce. Jen přijedete autem k okýnku a dostate jídlo. Bohužel je to nezdravé a toto chování produkuje extrémní množství odpadu. Proč někdo neudělá to samé i se zdravým jídlem a bez obalu. Vidím to jako velkou podnikatelskou příležitost:)

tipy pro zero waste

Perte až když máte plnou pračku a umývejte až máte plnou myčku

Tohle asi mluví samo za sebe. A není to tak těžké udělat.

Pořiďte si kompostér

Když jsem si pořídil kompostér, tak mi přestal zapáchat můj klasický odpadkový koš. Kompostování si navíc strašně užívám. Rozhodně to vyzkoušejte.

Nakupujte v obchodech bez obalu

I když nebydlíte ve městě, tak do města se každý z nás čas od času podívá. Zkuste si na této mapě najít bezobalový obchod ve vašem okolí. Pro mě bylo nakupování v obchodě bez obalu napoprvé zážitkem:)

Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Takto jsem začal já a zcela mi to otevřelo oči. Doporučuji vám udělat to samé. Knihu si můžete koupit zde.

Pozorujte svůj odpad a najděte prostor pro zlepšení

Takto začínala např. Bea Johson, autorka knihy zmíněné výše. Dívala se na obsah svého koše a postupně eliminovala výrobky, od kterých našla v koši obaly.

Poškozené věci opravujte

Neumím opravovat poškozené fény, budíky nebo rádia. Proto jsem vždy, když se něco pokazilo, koupil tyto věci nové. Dnes je ale snažší a hlavně ekologičtější si nechávat věci opravovat. Např. Opravárna je skvělá služba.

tipy pro zero waste

Dalši tipy pro zero waste

Těchto věcí by se dalo najít desítky. Chtěl jsem ale začít takovými tipy pro zero waste, které bude jednoduché aplikovat ze začátku. Vyberte si jednu nebo dvě věci a pusťte se do toho. Držím vám palce:)

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář